Чоколадно суфле за Денот на вineубените: мила за десерт

Состојки

 • 2 лажици шеќер (одделени)
 • 50 чоколадни чипови или сецкано чоколадо (70% какао)
 • 1 лажица млеко
 • 1 жолчка од јајце
 • 1 лажица пченично брашно
 • 2 јасни
 • Лажичка сок од лимон
 • Нотка на сол
 • Путер за 4-те калапи

Совршено надополнување. Денот на вineубените, многу loveубов И чоколадо! Како да правиме а суфле de чоколадо да го прославиме овој посебен ден со некој сладок? Меки, многу меки.Сакајте се многу многу!

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 200ºС. Подмачкајте ги калапите за суфле со малку путер (ги користам типичните француски, оние на фотографијата, кои се нарекуваат рамекини или ремекини, а ги има во продавници со предмети за домаќинството и ланци за украсување каде што продаваат кујнски апарати). Ставете во секој контејнер лажичка шеќер и свртете го калапот така што ќе се залепи на theидовите на контејнерот. Ако има премногу лабаво, користете го за друг калап. Ставете ги калапите во фрижидер додека правите чоколаден крем.

2. Ставете млечно чоколадо и малку сол во контејнер безбеден за микробранова печка (го подобрува вкусот). Се топи на умерена моќност, проверувајќи по 30 секунди дали се стопил и се промешува; ако не е целосно стопен, програмирајте уште 30 секунди. Оставете го да се загрее неколку секунди, додадете жолчка, 1 лажица шеќер и брашно; мешајте сè додека не се вклопи и униформа. Резервирајте и оставете го да одмори 6 минути за да се загрее.

3. Победете ги белките во друг сад со сок од лимон додека не станат цврсти (околу 2 минути). Се меша со чоколадниот крем со шпатула и обвивни движења; Ова е критична точка, бидејќи за да се крене суфлето, не треба да ги спуштаме белците и да го изгубиме воздухот што го содржат.

4. Наполнете ги калапите 3/4 полни, ставете ги на лист за колачиња и печете 12-14 минути, додека не нараснат. Послужете веднаш и посипете со малку шеќер во прав по желба.

Слика: лисамихеле

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.