Торта без брашно од чоколадо и суво овошје

Состојки

 • 100g незасладено темно чоколадо, ситно исецкано
 • 1 портокал, сок и кора од лимон
 • 1 чаша бадеми, сецкани по вкус
 • 4 големи јајца
 • 1/2 лажиче суштина од ванила
 • 1/2 чаша ореви (сливи, суво грозје, итн.), Хидрирани во вода (15 минути)
 • 1 лажица мед
 • 1/2 лажиче течна стевија
 • 3 лажици какао во прав
 • 4 лажици кокосово или сончогледово масло

Уште една идеја за денот на вљубените со чоколадо, иако ако не можеш да го одржиш, направи тест пред 14-ти. Без брашно, со стевиа како засладувач и многу ореви. Да се ​​заслади, стевиа и мед, без шеќер. Како предлог за украс, ставете малку свежи малини.

Подготовка

Вклучете ја рерната на 180 ° С. Подмачкајте тркалезна тава со малку масло или путер. Исецкајте ги бадемите со помош на робот или мелница, сè додека не добиете мали парчиња. Потоа, исецкајте ги оревите. Отстранете го овошјето и ставете го во голема чинија за салата.

Во овошјето додадете ореви, чоколадо, сок од портокал, кора од портокал, екстракт од ванила, мед, стевија, какао во прав и масло (кокос или сончоглед) и добро измешајте.

Со помош на а размахване (или со рака), изматете ги јајцата додека не станат меки. Додадете во мешавината погоре со обвивни движења. Табелата нема да биде конзистентна како пандишпан, но ќе се излади во рерна. Истурете ја смесата во тавата и печете 45-50 минути или додека не се свари. Оставете да отстои 10 минути пред да го одмрзнете

Послужете топло со свежо овошје (и лажичка сладолед од ванила).

Слика, адаптација и превод: Домати на Тали

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.