Чоколадна торта од амарето за Денот на вineубените

Состојки

 • За масата:
 • 100 гр. брашно за пециво
 • 25 гр. мелен бадем
 • 125 мл. млеко
 • 115 гр. несолен путер
 • 225 гр. 70% чоколадо
 • 100 гр. на шеќер
 • 2 лажици амарето
 • неколку капки арома на ванила
 • малку сол
 • За украсување / пополнување:
 • 125 мл. шлаг
 • 250 гр. чоколадо за десерти
 • 3 лажици ликер амарето

Горчливиот допир на амарето го парфемира овој чоколаден колач и во основата на сунѓер и во преливот. Самиот рецепт нема многу тајна. Willе подготвиме, од една страна, а чоколадна торта, а од друга, крем или чоколадо замрзнување. И украсот? Добро Можете да користите калапи во форма на срце за да ја испечете тортата или едноставно да ја исечете водејќи нè со шаблон. На капакот на тортата, можете да ставите попрскува на мали срца.

Подготовка

 1. Започнуваме со тесто за торта. Во тенџере ги загреваме млекото и путерот додека не се стопат. Додадете сецкано или рендано чоколадо и мешајте додека не се стопи целосно.
 2. Ги одделуваме жолчките од белките. Ние ги монтираме белките додека не се вкочанат со половина шеќер и резерви. Theолчките, ги матиме со остатокот од шеќерот додека не добиеме блед крем. Додадете ванила, амарето и крем од млечно чоколадо на жолчките. Ние мешаме.
 3. Во сад ги мешаме брашното, солта и мелените бадеми. На подготовката за чоколадо, додадете ја смесата со брашно и добро интегрирајте ја. До последно, ние ги фрламе белките три пати инкорпорирање нежно по секое додавање.
 4. Смесата ја делиме на две подмачкани калапи или покриени со масна хартија и Гответе во загреана рерна од 180 степени 20-25 минути. Извадете ги колачите од рерна и оставете ги да одморат околу 10 минути пред да ги одмрзнете. Подоцна, ги оставаме да се оладат на решетка.
 5. Во меѓувреме, можеме да подготвиме крем за полнење и преливот на тортата. Загрејте го кремот и растопете го сецканото или рендано чоколадо во него додека не се стопи. Оставаме малку да се олади и го додаваме амарето. Кога кремот е ладен, се монтираме со прачки, така што е мек и цврст.
 6. Ние ја собираме тортата. На едната основа на тортата шириме малку фил и покриваме со другата. Со остатокот од замрзнување, Ние ја украсуваме тортата користејќи торба за пециво и симулирајќи го обликот на срцето.

Слика: Etsy

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Елен Плус dijo

  Здраво! Сакав да ја направам оваа торта толку вкусна сега, колку јајца ставате во неа? Благодарам !!

  1.    Ангела Виларехо dijo

   Здраво! Нема јајце :)

   1.    оскитар dijo

    Бидејќи нема да носи јајце, ако стави:
    Ги одделуваме жолчките од белките. Ние ги монтираме белците до
    точка на снег со половина шеќер и ние резервираме. Theолчките,
    матиме со остатокот од шеќерот додека не добиеме блед крем