Чоколадна торта од нугат

Состојки

 • 1 таблета чоколадна нугат
 • 100 мл. млеко
 • 100 гр. Од брашно
 • 100 гр. на шеќер
 • 1 кесичка (16 гр.) Прашок за пециво
 • 100 гр. путер
 • 3 HUEVOS
 • малку сол

Нугат пристигна во супермаркетите! Набавете таблета од оној крцкав чоколаден нугат, за кој децата се толку обожаватели и пробајте го рецептот за ова божиќна торта за појадок или закуска на одмор со нив. Откако ќе ја добиете поентата на тортата, украсете го и создадете одлична Божиќна торта.

Подготовка

1. Ставивме растопете ја исечканата таблета нугат во нелеплива тенџере со млеко на тивок оган Или го ставаме во микробранова печка една или две минути, но прекинувајќи ја операцијата од време на време да се промешува. Ако имаме процесор за храна, можеме да ја намалиме нугата во прав и да ја додадеме директно во тестото што ќе го подготвиме следно. Во овој случај, го додаваме млекото во следниот чекор.

2. Во сад ги додаваме јајцата заедно со шеќерот и матиме со прачките додека не се зголемат двојно по големина. Потоа, го додаваме путерот и продолжуваме да матиме сè додека не се интегрираат сите состојки.

3. Ние ги фрламе крем за нугати на претходната подготовка и победи.

4. Измешајте го во сад брашно со квасец и сол и истурете сè во форма на дожд врз чоколадната паста и ги мешаме состојките додека не добиеме хомогена маса.

5. Ние го воведуваме ова тестенини во намастен и набрашнет калап или обложен со нелеплива хартија. Ние го готвиме колачот во загреана рерна на 180 степени околу 25-30 минути или додека не провериме со игла дека кога ќе се вметне во тортата, ќе излезе суво.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мајо dijo

  Здраво, прашање, ако немам чоколадна нугат, дали можам да заменам чоколадна плочка? Ви благодарам

  1.    Алберто Рубио dijo

   Секако, @ disqus_y2ZKwOi8vy: disqus, проверете дали има иста количина на чоколадо како и нугата