Штике со уво и хоризо

Штике со уво и хоризо

Ова јадење е еден од ѕвездените рецепти на Шпанска гастрономија. Тоа е силен рецепт, со вкус и да може да се загрее на ладен ден. Ние ги направивме овие Шкембе во мадридски стил придружено со свинско уво, два вида месо и со многу вкус. Човек мора претходно згответе го шкембето и увото, бидејќи тоа е месо за кое треба време да ја фати таа сочност. Потоа ќе го зготвиме сето тоа заедно, со зачини и чоризо, за да добие спектакуларен и традиционален вкус.

Имаме и други рецепти со истите состојки, каде што можете да се обидете да ги готвите Шкембе во мадридски стил o нашиот варени во шпорет под притисок.

Поврзана статија:
Задушено палто во стил на Мадрид, кујна од 2 мај
Поврзана статија:
Варен во шпорет под притисок

Штике со уво и хоризо
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 600 гр говедско шкембе веќе исчистено
 • Исчистено 1 свинско уво
 • 1 нога од теле
 • 2 колбаси
 • 1 парче густа серано шунка
 • 1 cebolla
 • 1 не многу голема зелена пиперка
 • Каранфилче со лук од 3
 • 2 ловорови лисја
 • 200 гр мелен природен домат
 • 60 гр маслиново масло
 • Сал
 • Мелен црн пипер
 • Ким
Подготовка
 1. Во голем шпорет под притисок го ставаме многу чисти калуси, чистото свинско уво и стапалото на патката или теле. Го ставаме да зоврие и еве кога го покриваме. Додека повторно зоврие, оставаме малку 30 минута.
 2. Кога ќе завршам со готвењето, се отстрануваме без да ги фрлиме остатоците од водата. Исечете го увото и калусите на мали парчиња.Штике со уво и хоризо
 3. Во ситно тепсија каде што ќе ги внесеме сите состојки што ги ставивме 60 гр маслиново масло и го ставаме на оган.
 4. Ние лупиме и сечеме кромидот во мали парчиња. Исчистете ги и исечете ги на мали парчиња зелена пиперка. Излупете и исечете ги на многу помали парчиња лук.
 5. Целиот зеленчук го ставаме на тепсија на средна температура, така што се пржи.
 6. Додека можеме да го пресечеме исечен хоризо и Шунка Серано Ќе го исечеме на многу мали коцки.
 7. Кога зеленчукот е малку готов додадете ги хоризото и шунката за да се свари за 1 минута.Штике со уво и хоризо
 8. Ние додаваме Смачкан домат и ловоровите листови и пржете ги неколку минути без да престанете да мешате и на тивок оган.Штике со уво и хоризо
 9. Додека се готви ги подготвуваме парчињата уво и шкембето, го додаваме во сосот и убаво го промешуваме за да се соединат вкусовите. Оставете да се вари 1 минута и додадете дел од водата од претходното готвење.Штике со уво и хоризо
 10. Додадете ја остатокот од водата додека не се покрие и посолете, додадете мелен црн пипер и малку искршен ким. Промешајте и оставете сè да се готви на средна топлина 20 минута. Може да се покрие додека се готви и во последните 10 минути оставете го непокриено за да му се намали сосот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.