Торта од јаболко, орев и зачини: многу есенска

Состојки

 • За 2 колачи
 • 1/4 чаши несолен путер, омекнат
 • 1/2 чаши кафеав шеќер
 • 4 големи јајца
 • 3/4 чаши брашно за сите намени
 • 1/4 лажиче. Сол
 • 1/2 лажиче сода бикарбона
 • 1/4 чаша грчки јогурт
 • 2 лажици. мелен цимет
 • 1/2 лажиче рендано морско оревче
 • 1/2 чаша излупени ореви
 • 2 големи јаболка, излупени и исечени на коцки
 • За замрзнување
 • 1/2 чаши шеќер со шеќер
 • 3/4 чаша крем (од камшикување)

Извади го твојот метри (чаши) дека ќе направиме извонредна Американска торта со јаболка (Оригиналниот рецепт се нарекува „стаклен леб од цимет од јаболко“, но не станува збор за леб, туку за пандишпан). Исклучителна, со допир на зачин многу од овие датуми. Всушност, тоа е мешавината што многу колачиња, и колачи како оваа во сладок компир или де тиква (понекогаш со ѓумбир и каранфилче). Што се однесува до мерачите, запомнете дека еквивалентите во грамови / милилитри зависат од производот што го мериме. Со овој англосаксонски систем, ние мериме волумен, а не тежина. Ако сакате повеќе информации за овој метод на готвење или за мерачите и еквиваленциите, кликнете ТУКА. Среќна есен.
Состојки:

Подготовка

Загрејте ја рерната на 180ºС. Подмачкајте две правоаголни калапи со малку масло или путер и резервирајте.

Ставете ги излупените ореви на лист колаче и препечете ги околу 8 минути, или додека не поруменат, но не изгорат. Извадете го и оставете го да се олади.

Во средна чинија, просејте го брашното со сол, цимет, морско оревче и сода бикарбона. Резервација. Во голема чинија или сад за салата, путер со шеќер додека не стане лесен и меки. Додадете ги јајцата и продолжете да тепате. Додадете ги просејуваните суви состојки малку по малку, матете додека сè не е вметнато. Истурете грчки јогурт и мешајте додека не се вметнат останатите состојки.

Исечете ги оревите и додајте ги на тестото, мешајќи за да се дистрибуираат добро. Направете го истото со коцките од јаболка. Истурете ја смесата во подготвените калапи и израмнете ја површината со задниот дел од лажицата. Печете 50-55 минути или додека не стане златно-кафеава одозгора и чепкалката за заби вметната во центарот не излезе чиста. Изладете 10 минути во тава, а потоа целосно изладете ја на решетка.

Во меѓувреме, измешајте го шеќерот со крем и кремот во средна чинија. Победете го кремот додека не исчезнат грутките. Глазурата треба да има конзистентност на многу густ мед. Покријте ја површината на лебовите со замрзнување. Да ужива…

Забелешка: рецептот е за 2 колачи. Ако претпочитате да го правите во поголема тава, имајте на ум дека ќе треба подолго да се готви поради обемот. Ако сакате да направите само една, поделете ги количините на половина и воила.

Слика и адаптација: правење меганизам

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.