Јаболко каша со житарици без глутен

Од 4-7 месеци на дополнително хранење. Тогаш треба да го нахраните бебето со меки препарати како оваа каша од јаболка со житарки без глутен.

Многу е едноставно да се направи дома и ќе бидат потребни само 6 минути за да се подготви многу комплетна закуска така што малиот дома е добро нахранет и расте здрав.

Јас обично користам златно јаболко Има крцкава текстура и вкусот е посладок од другите видови јаболка. Значи, ќе имаме каша со мазен вкус и текстура.

Јаболко каша со житарици без глутен
Нежен вкус и текстура каша со овошје и житарки без глутен
Автор:
Тип рецепт: Закуска
Порции: 1
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 70 гр излупено и јаболко во јадро
 • 70 гр вода со добар квалитет
 • 1 ниво на лажичка (големина на десерт) почетно млеко во прав
 • 1 ниво на лажичка (големина на десерт) подготвено брашно од ориз
 • 1 ниво на лажичка (големина на десерт) пченкарен скроб
Подготовка
 1. Започнуваме со ставање на излупеното и коцкирано јаболко во мало тенџере.
 2. После тоа, ја истураме водата.
 3. Гответе 4 минути на средна топлина или додека јаболкото не ја изгуби својата цврстина.
 4. Потоа го додаваме почетното млеко.
 5. И, исто така, оризовото брашно и пченкарен скроб.
 6. Смачкаме и сервираме.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 80

Дали сакате да дознаете повеќе за пирето од јаболка со житарки без глутен?

Ако вашето бебе пие само мајчино млеко, овој рецепт можете да го подготвите со замена на 30 гр мајчино млеко за почетник во прав.

Од 6 месеци можете да го замените почетното млеко во прав со следното млеко. Така, можете да продолжите да го користите овој едноставен и брз рецепт.

Ако вашето бебе е целијачна или има нетолеранција на глутен, проверете дали стартерот или следното млеко нема глутен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.