Јаболкова салата со крем од крем

Состојки

 • За 2 лица
 • 4 зелени јаболка
 • 400 мл. полумасно млеко
 • 100 гр. на подготовка на прашина во прав
 • 225 гр. сладолед од сладолед
 • грутки од бело чоколадо или рендани
 • Некои сецкани ореви за украсување

Имаме различен десерт или имаме гости дома и не знаеме со какво задоволство ќе го завршиме менито. Ајде да се свртиме кон овошјето за да подготвиме едноставен и брз десерт. Како за некои зелени јаболка? Неговата киселост се спротивставува во овој десерт со сладок и мазен крем направен од сладолед и инстант флан.

Подготовка

 1. Ние го матиме ладното млеко со прашоците од прирабницата неколку минути и го оставаме овој крем да одмори некое време додека не стане малку густ.
 2. Сега повторно го победивме кремот флан заедно со сладоледот полу-стопен крем. Резервираме во фрижидер.
 3. Ние го исечевме јаболка во мали парчиња.
 4. Се мешаме со јаболкото и кремот. Служиме во чаши и украсуваме со чоколадо.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Беатриз Хименез dijo

  guay