Изматени колбаси, чинија или предјадење

Колбаси за предјадење

Децата можеби никогаш немале тепани колбаси. Идеално, колбасите треба да бидат мали, како оние што ги гледате на фотографијата. Немате мини колбаси? Не грижете се затоа што можеме да ги исечеме и со нож да им ја дадеме посакуваната форма.

Haveе се забавуваме ако играме со таков вид панирани: можно е да ги премачкате кикос, со житни култури или едноставно со лебници како што сум направил. И, исто така, можеме да бидеме креативни со полнењето: колбасот може да се завитка во колбас, сирење или бешамел пред леб.

Ја оставам врската до друга аперитивно слични Во овој случај, колбасите се од месарницата и одат во рерна, бидејќи ги завиткаме во лиснато тесто: Кифлички лиснато тесто со колбаси

Изматени колбаси, чинија или предјадење
Совршен како аперитив за деца во посебни прилики.
Автор:
Кујна соба: Модерна
Тип рецепт: Мезе
Порции: 4-6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 пакувања франкфуртери кои можат да бидат домашни
 • Трошки од леб
 • Јајце
 • Обилно масло за пржење
Подготовка
 1. Ако немаме мини колбаси, можеме да ги обликуваме почнувајќи од нормални колбаси. Треба само да поделиме 3 или 4 колбаси и да ги заокружиме рабовите со нож или чипка.
 2. Ние подготвуваме сад или чинија со јајце и друга со лебници.
 3. Ние го победивме јајцето.
 4. Ја печевме секоја мини колбас, поминувајќи ја низ јајце и презла.
 5. За да го направиме тестото уште подобро, крцкаво, ќе направиме двојно тесто: кога ќе стават леб, ја повторуваме операцијата, поминувајќи ги повторно преку јајца и лебници.
 6. Ги пржиме во тава со многу топло масло.
 7. Ги исцедуваме пред да ги сервираме на абсорбента хартија.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 80

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.