Јајца во турски стил

Јајца во турски стил Овој рецепт е оригинален начин на подготовка на јајца. ќе ни треба еден разновиден зеленчук, вклучувајќи кромид и бибер, иако ова јадење може да признае повеќе варијанти како што се печурки или див аспарагус. Состојките ќе ги свариме и со малку ќе ги измешаме варени јајца и вкусен сос од млеко и сирење. Сетот на ова јадење ќе биде одличен и сигурно ќе сакате да го повторувате во повеќе прилики.

Ако сакате рецепти со јајца, можете да видите едно од нашите јадења Ѓаволски јајца од рак, многу лесно и вкусно.

Јајца во турски стил
Автор:
Порции: 5-6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 мали чешниња лук
 • 1 мал кромид
 • 1 мала црвена пиперка
 • 1 мала зелена пиперка
 • 1 јајце за матење
 • 6 варени јајца
 • 2 средни домати
 • 100 мл полномасно млеко
 • 1 лажица и пол пченично брашно (или пченкарен скроб)
 • 100 гр рендано сирење моцарела
 • 5-6 лажици маслиново масло
 • Сал
 • Мелен црн пипер
 • 1 лажичка оригано
 • 1 лажичка сецкан магдонос
 • 1 лажичка слатка (или топла) црвен пипер
Подготовка
 1. до варете ги јајцата Ставете ги во мало тенџере наполнето со вода и малку сол. ги оставаме се вари околу 12 минути. Извадете, оставете да се излади и излупете.
 2. Излупете ги и исечете ги на вилиен кромид, црвена пиперка и зелена пиперка.
 3. Во голема, длабока тава, истурете го маслото и загрејте го. Додека го сечкаме лук на многу мали парчиња и ги додаваме. Оставете ги да се пропржат само неколку секунди и додадете го целиот зеленчук. Јајца во турски стил https://www.recetin.com/huevos-rellenos-de-cangrejo.html
 4. Во еден сад додадете го јајцето и изматете го. Го додаваме 100 мл млеко, лажицата и пол од пченично брашно и малку сол и црн пипер. Добро измешајте додека не се растворат сите состојки. Јајца во турски стил
 5. Кога зеленчукот е добро сварен истурете ја смесата со млеко и спуштете го огнот. Треба да биде на средно тивок оган. Јајца во турски стил
 6. Ние го исечевме исечени домати и пресечете ги јајцата на половина. Во овој слој додаваме два шака од рендано сирење. Врз смесата ставете ги парчињата домати и малку сол и оригано. Ги распределуваме и половините од јајцата со жолчката подолу. Јајца во турски стил
 7. На врвот на јајцата додадете ја лажичката од слатка пиперка и сецкан магдонос. Ќе го фрлиме рендано сирење добро размачкајте и покријте сè со капак. Со топлината што се создава внатре, ќе ги зготви сите состојки и ќе ги направи сирењето се топи. Оставаме да се готви околу 10 минути. Потоа можеме да ги послужиме топли и да го вкусиме ова прекрасно јадење. Јајца во турски стил

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.