Јајца полнети со туна, домат и морков

Подгответе ги престилките за најмалите што ќе зготвиме полнети јајца вкусно Идеално јадење е да ни помогне: тие можат да излупат јајца, да ги уништат жолчките со вилушка, да ги измешаат сите состојки и, се разбира, да го стават филот во секоја половина од белото.

Состојките се сите основни, освен сос од тахини што, покрај тоа што ќе даде посебен вкус, ќе помогне и во врзувањето на смесата. Потсетувам дека токму сосот се користи за подготовка на hummus. Ако го немате, можете да го замените со малку мајонез.

Јајца полнети со туна, домат и морков
Децата можат да ни помогнат да го подготвиме ова комплетно јадење.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 8 HUEVOS
 • 7 домати од цреша
 • 40 гр варен морков
 • 15 гр сос од тахини
 • Сал
Подготовка
 1. Гответе ги јајцата во вода со малку сол. Веднаш штом водата ќе почне да врие, ги оставаме да готват 15 минути.
 2. Додека тие готват, ние го подготвуваме филот: ги исекуваме доматите, го исекуваме морковот и ја исцедуваме туната. Го мериме и сосот од тахини.
 3. Кога јајцата ќе се сварат, ги ставаме во ладна вода. Потоа ги лупиме и ги пресекуваме на половина, за да бидат како што се гледа на фотографијата.
 4. Во сад ставаме варен жолчка од сите половини.
 5. Скршете ги жолчките со вилушка.
 6. Во истиот сад го ставаме варениот морков и исто така го кршиме.
 7. Ние додаваме туна и ја интегрираме со останатите состојки.
 8. Ние го правиме истото со сецкан домат.
 9. Додадете го сосот од тахини и измешајте сè добро.
 10. Ставаме малку сол и продолжуваме со мешање.
 11. Секоја половина ја пополнуваме со смесата што штотуку ја подготвивме.
 12. Ние ја украсуваме секоја половина исполнета со кечап и / или мајонез.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 350

Повеќе информации - Хумус рецепт, совршен почетник за изненадување


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.