Јајца полнети со туна и печени

Јајца полнети со туна и печени

Полнетите јајца кои ги подготвивме се совршена идеја домашна и оригинална најава. Имаат фил туна со млад кромид и бибер, што ќе направи совршена придружба со вареното јајце. Иран печен гратин, и иако тоа може да изгледа неверојатно, да им го дадете овој сјај на боја и топлина ќе биде идеален допир за да го направите тоа вкусно јадење.

Ако сакате рецепти со полнети јајца, можете да ги пробате нашите „Ѓаволски јајца од рак“ o „Полнети јајца со бешамел“.

 

Јајца полнети со туна и печени
Автор:
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 6 јајца со големина Л.
 • ¼ свеж млад кромид
 • 2 големи конзервирани пиперки пикило
 • 1 конзерва туна во масло или маринада
 • 5 лажици мајонез
 • Магдонос за гарнир
 • Сал
Подготовка
 1. Ние ставивме варете ги јајцата во тенџере со прстофат сол. Кога ќе почне да врие чекаме помеѓу 10 до 12 минути додека не станат тешки.
 2. Кога ќе бидат готови, оставете ги да се изладат и излупете ги. По јајцето ќе ги преполовиме. Ги отстрануваме жолчките и ставете ги на фонтана.Јајца полнети со туна и печени
 3. Со вилушка издробете ги жолчките додека не се смачкаатда Додадете го кромидот исечен на мали парчиња, пиперките исечени на ситни парчиња и добро исцедената конзерва туна.Јајца полнети со туна и печени
 4. Се убаво мешаме а ние исто така фрламе 3 лажици мајонез Повторно убаво мешаме.Јајца полнети со туна и печени
 5. Наполнете ги јајцата и истурете ги одозгора слој мајонез.Јајца полнети со туна и печени
 6. Ја вклучуваме рерната максимално. Кога е жешко, ги внесуваме јајцата поставени на посебен сад за печење. Ќе ги изрендаме со скарата и неколку минути ќе ги тргнеме кога ќе се потпечат.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.