Квалитет на јајце, како да се избере најдобриот?

Сигурно некогаш сте се прашувале за значењето на нумерички код пронајден на јајцата. Ако некогаш сте забележале, секое јајце има неколку броеви и букви отпечатени над датумот на истекување. Изгледа како само уште еден код за регистрација, но не можете да замислите обем на информации што ги содржи тој код, особено за нас редовните корисници.

Во овој код, ќе можете да најдете информации за начинот на производство на јајцето, неговиот идентификациски код, земјата од каде доаѓа ... информации што обично не ги знаеме и остануваат незабележани.

Сега Шпанија е трета земја во производството на јајца во рамките на Европската унија, охрабрувачка бројка ако разбереме дека имаме околу 48 милиони кокошки кои несат околу една милијарда дузини јајца годишно, Дали ги знаевте овие податоци?

Па, не сите кокошки живеат бесплатно и произведуваат јајца на начин на кој ние би сакале. 90% се интензивно одгледувани, во живо во кафез и под вештачки услови.

Со цел да го разликувам квалитетот на јајцата што ги јадеме, ќе ви дадам неколку основни информации:
Кога ќе фатиме јајце, ќе видиме дека има на почетокот на кодот број кој оди помеѓу 0 и 3. Овој број го означува начинот на одгледување на кокошките. „0“ значи дека овие јајца се од кокошки од слободен дострел и се хранат со органска храна, бројот «1» означува дека ова се кокошки од слободен дострел, слободни и кои се хранат со природна храна, бројот «2» одговара на кокошки одгледувани во големи бараки, сите хоризонтално преполни и оние со број «3» тие доаѓаат од кокошки лоцирани вертикално, во кафези.

Ако отсега започнете да го гледате, ќе видите дека во супермаркетите тешко дека можете да најдете единици органски јајца или со кодови „0“ и „1“, но најчестиот број е „3“.

Следните две букви од кодот одговараат на земјата на производство од наведените јајца, а остатокот од нумеричкиот код припаѓа на идентификацискиот код на производителот.

Отсега сигурно повеќе ќе внимавате на јајцата што ги купувате

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Carmen dijo

  Сакав да кажам дека јајцата од слободен дострел на Меркадона, оние што се нарекуваат така и врз нив ставаат кокошки одгледани на земја, потоа тие носат код кој започнува од 3, ја сакам Меркадона но не мислам дека е во право што ставивте лажни информации во полето, можеби не Тие го знаат тоа, затоа јас ги купувам јајцата во Ден дека цмперосот започнува со 1

  1.    Рецепт dijo

   Добро попладне Кармен, имате апсолутно право, не само во Меркадона, во многу супермаркети, на пример, Карфур, Ел Корте Инглес, Хиперкор итн. тие ги обележуваат како јајца од слободен опсег оние што содржат нумерички код „3“ со што го измамуваат потрошувачот. Она што го советувам е пред да купите јајца да ги погледнете кодовите затоа што не треба да верувате ако се кокошки од слободен опсег :)
   Ви благодариме што не прочитавте !!

 2.   Кармен Дијаз dijo

  Но, срамота е што не задеваат вака, особено не сакам да јадам јајца од набиени кокошки и со осакатени клунови затоа што сакаат да извлечат повеќе од тоа, повеќе би платил малку повеќе и да знам дека се кокошки кои живеат достоинствено (знам дека звучи малку смешно, но јас навистина не можам да ги јадам тие јајца) и благодарам на вас

 3.   Sonia dijo

  Јајцата од слободен опсег на брендот Auchan (Alcampo) имаат број 1 во нивниот код, разликата со нормалните (оние од 3) е доста значителна, жолчката е многу пожолта и покажува вкус, некои тортиillaи излезе од компир што лиже прст ... Порано ги купував нормалните, но се префрлив на овие земјоделци, кои се многу побогати, иако е точно дека се малку поскапи.

  1.    Рецепт dijo

   Дефинитивно многу добра опција Соња.

   Камперите во Хиперкорр кои доаѓаат во пакувања од 6 се исто така 1 :)

 4.   Iris dijo

  Вистината е дека сте во право, 0-от е воочлив од неговото отсуство во многу установи, ретко се случува да бидете од ист ланец во Карфур да не најдете 0 јајца, но сепак да на ден и по многу добра цена, истото се случува со екосумот, јас секогаш наоѓам 0, сепак ниту во Меркадона ниту во Карфур што го имаат, јас никогаш не му верувам на името и секогаш гледам во јајцето, и случајно проверувам дека нема скршени

  1.    Рецепт dijo

   Па, ние бараме и пребаруваме, но најмногу што наоѓаме и со напор е 1 :(

 5.   гостин dijo

  Здраво, ќе се заколнам дека камперовите Меркадона, барем во Сеговија, имаат код 1. lookе го погледнам повторно. Ви благодарам.

  1.    Ангела dijo

   Да, камперите имаат број 1 :)