10 рецепти со јагоди кои не можете да ги пропуштите

Дали барате рецепти со јагоди? Вие сте на вистинското место. Јагодата е едно од плодовите што најмногу им се допаѓа на децата и возрасните, а јагодата признава мноштво различни рецепти за подготовка на оваа пролет. Тоа е овошје кое има повеќе витамин Ц од многу агруми.

Има моќен арома и тие се најлесни, бидејќи 85% од нивниот состав е вода, така што ни дава многу малку калории, само 37 на 100 грама, кои ја покриваат препорачаната дневна количина на витамин Ц.

Благодарение на неговата антиоксидантна моќ, го зајакнува нашиот имунолошки систем, бидејќи неговите органски киселини имаат дезинфекција и антиинфламаторно дејство.

За сите овие големи придобивки и за многу повеќе, денес нашиот пост е посветен на јагодите. Toе научиме како да направиме 10 многу едноставни рецепти со нив.

Милфеј од јагода

Станува збор за спектакуларен десерт, кој сигурно ќе го обожавате. Тоа е милфеј од јагода што можете да го подготвите за само 40 минути.
Е ви требаат само: 1 лиснато тесто, 250 мл течен крем за шлаг, 100 гр крем сирење, јагоди и шеќер за шеќер. За да го видите остатокот од рецептот, кликнете на нашата рецепт за милфеј од јагода.

Чаша од јагода со крем и пандишпан

Тоа е десерт за оние со сладок заб. Однесувајте се со оваа вкусна шолја пандишпан со јагоди. За да го подготвите ќе ви требаат: 500 гр јагоди, 1/2 литар течен крем, 200 гр шеќер и нашиот рецепт за сунѓер со лимон. За да видите како да го подготвите чекор по чекор, не пропуштајте го нашиот рецепт за чаша јагоди со крем и пандишпан.

Чаша јогурт со јагоди

Willе ги воодушеви најмалите и е многу свеж десерт. Е ви требаат само: природен јогурт, малку џем од јагоди и малку јагоди за украсување.
Подгответе чаша и ставете го природниот јогурт на основата, одозгора, мал слој џем од јагоди и одозгора украсете со некои јагоди. Лесно и вкусно!

Сок од јагода и морков

Најмногу освежителен и сладок пијалок, кој исто така е полн со витамини и антиоксиданти. Измешајте 2 моркови и 6 јагоди со малку кршен мраз, и ќе имате вкусен сок. Ако преферирате, можете да додадете малку кафеав шеќер, иако без него е исто така вкусен. Украсете со малку лисја нане.

Салата од спанаќ со јагоди

Во овој период од годината, салатите се попривлечни од кога било, па затоа подготвивме една од најсвежите и највкусните. Подгответе во сад неколку листови спанаќ, некои цреши домати, некои коцки тост, некои јаболково ленти и некои јагоди. Облечете се со малку маслиново масло, сол, бибер и балсамичен оцет. Прекрасно е.

Јагода Салморехо

Ние го искористиме спектакуларниот вкус на јагоди за да ги подготвиме нашиот рецепт за салморехо од јагоди во кои ќе ви требаат само: 5 зрели домати, 500 гр. јагоди, 1 чешне лук, екстра девствено маслиново масло, 8 парчиња леб од претходниот ден, оцет од бело вино и малку сол и бибер. Да ги лижеш прстите!

Гаспачо од јагода

Тоа е најсвежителен пијалок, совршен за најжешките денови, што со сладок допир на јагоди ја прави спектакуларна мешавина. Е ви требаат: 1 мала краставица, 350гр јагоди, 1 сладок кромид, 1 малку црвена пиперка, 1 лажичка презла, 2 лажици маслиново масло, 1 лажица јаболков оцет, сол, 1 нотка морско оревче и 1 чаша студ вода Нашиот целосен рецепт може да се најде овде.

Јагода и џем од чоколадо

Тоа е совршен џем за појадок. Ако ви се допаѓа мешавината помеѓу јагоди и чоколадо, не можете да ја пропуштите. Едноставно, на тост леб е вистински луксуз. И, ако додадете малку сирење што се шири на овој тост, тоа ќе биде едноставно спектакуларно. Можете да го чувате во вакуум без проблеми и ќе ви трае со месеци. За да го подготвите, ќе ви требаат две конзерви од по 250: 1 кг јагоди, 500 гр шеќер, сок од два лимона и 4 лажици незасладен какао во прав. Можете да го видите нашиот рецепт за џем од јагоди и чоколадо.

Смути од грчки јогурт со јагоди

Едноставен хранлив и супер сладок десерт кој ќе ги израдува младите и старите. Needе ви требаат: 4 лажици млеко, 2 засладени грчки јогурти, 8 јагоди и малку бобинки за украсување. Тука можете да уживате во нашата рецепт за смути од грчки јогурт јагода. Уживајте во вашето смути!

Јагоди натопени во чоколадо

Едноставно, вкусно и многу многу слатко. Измијте ги јагодите и превртете ги во растопено чоколадо. Многу чоколаден десерт.

Уживајте во рецептите!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Крисна Донаху dijo

  леле добри рецепти но очекував нешто послатки десерти со јагоди ♦ ♪ иако беа добри рецепти

 2.   Мигел dijo

  Зошто манија да се користат зборови на англиски јазик? зошто да кажам смути, а не смути или слајли што секој го разбира? Премногу е ситно ... или треба да кажам сирење

  1.    Асен Хименез dijo

   Па, во право си, Мигел. Ние стануваме премногу комплицирани.
   Прегратка!