Бисквити без јајца

Барате рецепти за пандишпан без јајце? Пред неколку дена ви дадовме малечки трикови за замена на јајцето во различни рецепти, и денес имаме многу посебен влез за сите оние мајки кои го заменуваат јајцето во колачите, трае повеќе од главоболка.

И, тоа е дека алергичните деца или не, мораат да јадат сè, и затоа мора да размислиме различни можности да ги натера да се хранат здраво и без никакви алергии. Денес се подготвивме со loveубов, три колачи без јајце вкусно, без јајца за да можат алергичните деца да уживаат во нив без никаков проблем.

Торта со јогурт без јајца со вкус на лимон

Сунѓер торта без јајце со вкус на лимон

За да го подготвите, ќе ви треба сад со јогурт за мерење на секоја од состојките:

 • 1 јогурт со вкус на лимон
 • 4 мерки брашно
 • 1 кесичка квасец
 • 2 мерки на шеќер
 • 1 мерка маслиново масло
 • 1 мерка млеко
 • Кора од половина лимон

Измешајте ги сите состојки додека тестото не биде компактно и униформно. Ставете ја рерната да се загрее и ставете ја тортата во сад за печење околу 50 минути. Ако наместо да ставите кора од лимон, ставите две мерки несквик јогурт, а не колакао бидејќи содржи соја лектицин, ќе имате одлична чоколадна торта.

Сунѓерска торта без јајца на баба

Сунѓерска торта без јајца на баба

Тоа е типична торта за цел живот, онаа што нашата баба ја направи за нас, но без јајце. За да го подготвите ви требаат:

 • 240 гр брашно
 • малку сол
 • 1 кесичка квасец
 • 200 гр маргарин што не содржи лецитин што не е соја
 • 150 гр шеќер
 • Кора од 1 лимон
 • 65 мл млеко

Измешајте ги сите состојки, и ставете ги во сад за печење. Ставете ја рерната да се загрее на 180 степени и ставете ја тортата да се пече околу 60 минути. Потоа украсете со малку шеќерен шеќер.

Торта без јајце со мирис на ванила

Чоколадна сунѓерска торта без јајца

Овој вид торта е совршен за роденденска торта, бидејќи има многу посебен вкус што го сакаат малите во куќата. За да го подготвите ви требаат:

 • 220 гр брашно
 • малку сол
 • 50 гр несквик
 • Малку мелен цимет
 • 200 гр шеќер
 • 1 кесичка квасец
 • 50 мл маслиново масло
 • 20 ml суштина од ванила
 • 200 мл вода

Загрејте ја рерната и подгответе го тестото за торта во сад за печење и оставете го да се пече на 180 степени околу 50 минути.

Еве уште еден рецепт:

Поврзана статија:
Како да направите брауни без јајце

Сунѓерска торта од портокал без јајце

Сунѓерска торта од портокал без јајце

Бидејќи вкусот на портокалот, како и неговиот мирис во колачите, ќе нè остават а најздравата и наједноставната закуска. Затоа ви претставуваме а пандишпан пандишпан без јајце. Поинакво и многу свежо четка на четка за уживање на целото семејство.

Состојки:

 • 100 гр. на шеќер
 • 250 мл свеж сок од портокал и без цедење
 • 150 гр брашно
 • Пакет квасец
 • 35 мл масло

Подготовка:

Пред сè, ние ја загреваме рерната на 180º. Во меѓувреме, ние ќе ја подготвиме нашата вкусна мешавина. Започнуваме со мешање на шеќер со сок од портокал, кој нема да се цеди. Кога го имаме, време е да го додадеме маслото. Continueе продолжиме да тепаме добро за сè да се интегрира совршено. Сега кваси брашно и квасец, за да го додадеме во нашата мешавина. Ние измешаме сè многу добро и ќе треба само да го предадеме на избраниот калап. Секако, запомнете дека мора да го намачкате со малку путер и да го посипете со брашно.

На овој начин, можеме да го одмрзнеме без проблем. Значи, ќе им дозволиме на нашите портокалова торта без јајце направено околу 35 минути. Како и да е, не боли да го боцкаш со чепкалка за заби за да видиш дека, ако излезе суво, ќе биде готов. Откако ќе излеземе од рерна, нека се излади и можеме да го украсиме по наш вкус. Или со шеќер во глазура, со малку чоколаден сируп или со карамела. Од тебе зависи!.

Сега, само треба да уживате во нив. Искористи! Дали знаете повеќе десерти без јајца за најмалите? Кажете ни кој е вашиот омилен рецепт.

Во Рецетин: Алергија на јајца, како можам да заменам јајца во моите рецепти?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

26 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Gabi dijo

  Многу интересно, благодарам

 2.   сочњаци dijo

  благодарам што работеше за мене

 3.   ulулиет dijo

  Го сакав чоколадниот бисквит, многу е добар, благодарам

 4.   cris dijo

  За што е еквивалентно пликото со квасец? Јас го купувам во килограми не во коверти ... благодарам!

  1.    Аделсо Санчез dijo

   лажичка

 5.   Rocio dijo

  1 кесичка квасец е еднаква на 16 грама

 6.   ПАКО dijo

  ЗДРАВО, ГО ГЛЕДАМ РЕЦЕПТОТ, НО МОЕ ДА МИ КАИШ КОЈА ТЕМПЕРАТУРА Е ВЕ МОЛАМ?

  1.    панквис-занает dijo

   да 150

 7.   гостин dijo

  Што ако чоколадото има лектин од сончоглед во рецептот 1

  1.    Аинхоа dijo

   Здраво. Па, не е добро за оние кои се алергични на јајца ... Се препорачува само соја лецитин

   1.    шејла dijo

    Секој лецитин е погоден сè додека не доаѓа од јајцето, истиот ден од сончоглед како од соја

 8.   гостин dijo

  и тоа е кралски квасец нели? Колку кесички се еквивалентни на сода?

 9.   Исак dijo

  Може ли несквикот да има лектин од сончоглед или маргарин, а тоа е кралски квасец, нели? Колку кесички се еквивалентни на сода?

 10.   Морничав Хиуг dijo

  Па, не знам кој да го направам од трите ... мислам дека се одлични рецепти: /

  1.    панквис-занает dijo

   оној со грав

 11.   Асун dijo

  Денес ја направив тортата со јогурт и беше навистина добро. Ви благодарам.

 12.   Себастијан Караско dijo

  Здраво, дали може да го заменам прашокот за пециво со сода? Мојот син имаше алергија на храна и протеини од крава.

 13.   Маријански полиња dijo

  Поздрав, кога зборувате за брашно, дали е обично брашно или се користи брзо?

 14.   Маријански полиња dijo

  Поздрав, кога зборувате за брашно, дали е тоа редовно брашно за сите намени или можете да користите подготвено брашно?

 15.   Susana dijo

  Добро утро. Би сакал да и направам на бабата, но би требало да знам каков вид брашно, како можам да заменам шеќер за засладувач и брзина на мешање во термомикс. Благодарам

 16.   Педро dijo

  Нешто не е во ред со портокаловата торта. многу е горчливо.

 17.   Марисол dijo

  Квасец што го користат е
  Прашок за пециво?

 18.   Убава мерцедес dijo

  Ви благодарам многу за вашето знаење.

 19.   Гвен dijo

  Здраво во рецептот за лимонска торта пишува колку е 1 мерка?

  1.    Асен Хименез dijo

   Здраво! Во овој случај, со 1 мерка мислиме на 1 полна чаша јогурт (чаша од 125гр.). Се надевам дека помогнав со мојот одговор.
   Честитки!

 20.   Асен Хименез dijo

  Ви благодариме!