5 летни коктели без алкохол за најмалите

На летни коктели без алкохол Совршени се за петок како денес, релаксирачко попладне или ден на забава со најмалите. Обрни внимание затоа што овие коктели се наменети и за најмалите во куќата и за возрасните. Пред некое време ви ја покажавме првата рата на безалкохолни коктели за децаПа, веќе го имаме и вториот.

Тие се многу едноставни за подготовка и пред се природни бидејќи ќе користиме свежо овошје и целата наша loveубов да ги направиме одлични. Дали сакате да знаете како се подготвуваат?

Пина Колада

За да подготвите богата пина колада без алкохол, потребни ви се 200 мл сок од ананас, 100 мл крем од кокос и 100 гр кршен мраз. Ставете ги трите состојки во миксер и матете додека не добиете крем.

Мохито од јагода

Да се ​​подготви А. коктел мохито од јагода Е ви требаат 3 големи јагоди, 6 коцки мраз, 7 лисја нане, сок од половина вар, две лажици кафеав шеќер, малку сода и малку лимон фанта.
Скршете го мразот и ставете го во чашите. Измиени јагоди, без лисја, сок од лимета и кафеав шеќер во чаша блендер. Истурете ја смесата над мразот. Измијте ги листовите нане добро и додајте ги во мохито. Додадете ги лимонот Фанта и сода.

Лимонада од јагоди

Да подготви литар лимонада ќе ви требаат: 250 грама јагоди, 2 големи лимони, 1 лимета, 130 грама шеќер и 750 грама вода. Измијте ги јагодите и изгмечете ги со шеќерот. Направете сок од лимон и додадете го во смесата и сторете го истото со сок од вар. Додадете ја водата во смесата и повторно изблендирајте за вкусовите добро да се измешаат. Украсете со неколку јагоди и послужете многу кул.

Домашна хорчата

до подгответе литар хорчата што ќе ви треба: 250 гр тигар, 800 мл вода и 2 лажици шеќер. Потопете ги тигарните ореви најмалку 8 часа. И сменете ја водата неколку пати кога ќе видите дека е облачно. Откако ќе ги хидрираме тигарците и нивната кожа е целосно мазна, ставете ги тигарите во чашата со блендер, додајте ја водата и мелете сè. Водата ќе стане бела. Seeе видите дека останува паста, па потоа мора да ја поминете смесата преку цедалка или преку кинески.
Откако ќе ја цедите целата течност, додадете шеќер, ставете го во фрижидер и пијте го многу ладно.

Смути од портокал, банана и мед

Да се ​​подготви А. пијалак ќе ви требаат: 1 портокал, 1 банана, 3 лажици природен јогурт и една лажица мед. Излупете го портокалот и извадете го целиот бел дел за да не стане горчлив. Излупете ја бананата и ставете ги двете состојки во чашата во блендерот сè додека не се изеде добро и смачкана. Додадете јогурт и мед и продолжете да тепате сè додека не се обедини. Послужете многу ладно.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Естер Симон Гарсија dijo

  Колку богати !!!

  1.    Рита dijo

   што е?

 2.   Мајра Фернандез ogоглар dijo

  колку освежувачки ... ги споделувам !!