5 салати од авокадо за уживање во пролетта

Авокадо, тоа е едно од најразновидните плодови да ги подготви на кој било начин. Совршен е во салатите затоа што освен што му дава многу посебен шмек, ни помага да ги зајакнеме мускулите и работи и како заштитник на срцето.

Авокадо содржи огромни количини на витамин Е., што е совршено за кожата и за растот на децата. Денес ви претставуваме 5 рецепти за авокадо со салати кои сигурно ќе ги обожавате.

Салата од авокадо и манго

La Комплетен рецепт за салата од манго од авокадо.

Салата од авокадо и ракчиња

Состојки:
Едно авокадо, 10-12 варени ракчиња, домати од цреша, свежи сецкани пиперчиња, мешавина од зелена салата, сол, бибер, масло и оцет балсамик.

Подгответе се во сад, измешаната зелена салата, авокадото исечени на квадрати, зготвените излупени ракчиња и доматите од цреша. Зачинете со малку сол, бибер, масло и балсамичен оцет. Вкусно!

Салата од авокадо и лосос

Состојки:
Авокадо, 250 грама пушен лосос, топка сирење моцарела, излупени цевки, сол, бибер, масло и балсамичен оцет.

Исечете ги авокадото на половина и со помош на лажица внимателно испразнете ги. Ставете во секоја од „калапите за авокадо“ пушениот лосос во ленти, авокадото на квадрати и десно во центарот, топка моцарела. Облечете се со излупени цевки, бибер, сол, масло и оцет.

Салата од авокадо со цитрус

Состојки:
Авокадо, грејпфрут, портокал во крвта, портокал, нане, масло, бибер и сол

Излупете го портокалот, грејпфрутот и портокалот од крв и исечете ги на парчиња, ставајќи ги сите на чинија или послужавник. Излупете го авокадото и исечете го на мали клинови. Ставете го на врвот на секое од агрумите. Облечете се со посипување масло, бибер и сол и украсете со лисја од нане. Сите рецепт за салата од авокадо од цитрус.

Салата од авокадо со јагоди

Состојки:
Авокадо, мешана зелена салата, 5-6 јагоди, домат, масло, бибер, сол и оцет балсамик.

Испразнете ги авокадото и во секоја од калапите за авокадо ставете по малку мешавина од зелена салата, авокадото исечено на коцки и јагодите на парчиња. Додадете допир на боја со мали парчиња домат. Облечете се со масло, сол, бибер и малку балсамичен оцет.

Во Рецетин: Трикови за готвење: Како да излупите авокадо


Откријте други рецепти на: Салати, Менија за деца

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   тропикултура.com dijo

    Прекрасни рецепти, го споделивме авокадото со лосос во колекција во нашиот Тробиблог. Комбинација што ја сакаме :)