Сунѓерска торта од oенова, добра основа за вашите колачи

Деноминирани паштета génoise За гурманите и професионалците, геноашкиот пандишпан се разликува од оној од кој сме навикнати да правиме основен режим во што неговото тесто се подготвува во топлината на бан-мари. Резултатот е мека и нежна пандишпан што може да се користи како основа за печива или курви. Дали веќе сте размислувале што ќе пополните и покриете?

Состојки: 8 јајца, 250 гр. шеќер, 250 гр. брашно 50 гр. несолен путер, малку сол

Подготовка: Започнуваме со мешање на јајца и шеќер во сад, лесно тепајќи со неколку прачки. Ние го земаме ова тенџере над тенџере со врела вода на средна топлина и победиме со обвивни движења додека смесата не се згусне и не стане хомогена крема. Треба да ја контролираме температурата на водената бања за да спречиме кремот да зоврие и јајцето да не се коагулира, а потоа да се исече.

Откако ќе се загрее од оган, продолжуваме да го матиме кремот за да се пени и додаваме путер и малку сол. Потоа го додаваме брашното во форма на дожд со помош на цедилка и го интегрираме со прачките со помош на обвивни движења од горе надолу, како да сме монтирале крем или меринка.

Го ставаме тестото во отстранлив тркалест калап без да го достигнеме горниот дел и се печеме во загреана рерна околу 30 минути на 180 степени.

Ние го одмрзнуваме колачот кога ќе го извадиме од рерна и ќе го ставиме на решетка за да се ослободи пареата и да се излади. Тоа е, тортата ќе лежи наопаку додека не се олади и можеме да ја исечеме и да ја наполниме.

Слика: Елик-торта

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.