5-те најдобри торти се појавуваат за Ноќта на вештерките

Состојки

 • Собаос пасиегос или мафини.
 • Нутела
 • Нокила
 • Бомбони во боја
 • Чипови од бело чоколадо
 • Чипови од темно чоколадо
 • Боја во боја
 • Стапчиња за пукање торта
 • Бела плута

Страшно и забавно се појавува торта! Со оваа компилација од нашите 5 најдобри топови, сакам да ви покажам колку е лесно да се подготват, затоа што можете да користите состојки што ги имате дома. Внатрешноста на портите за торта е направена од кекс или собаос со посебен допир на Нутела или Нокила, кремот што најмногу ви се допаѓа. Не пропуштајте како да ги направите чекор по чекор и пред сè, како да ги декорирате. Ах, не пропуштајте ги и нашите Рецепти за Ноќта на вештерките, каде што можете да видите сè што сме подготвиле за оваа мрачна ноќ.

Подготовка

За да ги подготвиме, мора да имаме неколку елементи. Една од нив се стапчиња за колачи кои работат многу подобро и ги држат тортите без да ги кршите. Можете да ги најдете во која било креативна продавница за слатки. Ако немате можност да ги купите, тие можат да ви послужат стапчиња за ражен. Друг елемент што мора да го имате е бела плута или полистирен за да може подоцна да се постави секое пукање на тортата и да се кликне на него.

Откако ќе ги имаме овие два елементи, започнавме со нашите торти.

Првото нешто што мораме мислам дека е бројот на појавувања на торти што ќе ги направиме. За околу 20 појавувања на торти, ќе ви требаат десетина собаоси или мафини. Скршете ги собаосите со рацете додека не станат трошки и оставете сè во сад. Додадете Нутела или Нокила на трошките. (На секои три лажици трошки додадете една лажица нокила или нутела). Промешајте сè, така што чоколадниот крем е добро вклучен во кремот, помагајте едни на други додека не формирате целосно хомогена топка со тестото.

Земете послужавник, и покријте го со мрсна хартија. Со помош на лажица, одете со формирање на топчиња со тесто, сите со иста големина, и ставете ги на хартија за печење без топчињата да се лепат едни на други. Кога ќе ги имате сите собрани, ставете го плехот во фрижидер најмалку час и половина, така што тестото останува цврсто и можеме да го дупнеме со стапчиња потоа.

Откако ќе помине ова време, Извадете пука од торта, прободете ги со ражникот и украсете ги како што ви покажуваме подолу.

1. Франкенштајн торта се појавува Ноќта на вештерките

Следејќи ги стапките на тестото, направете ги овие торти да се појават малку повеќе квадратни. Откако ќе ги имате, стопете ги чиповите од бело чоколадо во баен-мари или микробранова печка и откако ќе се стопи, додадете неколку капки боја на зелена храна. Потопете ја секоја од главите на Франкенштајн на зелениот капак и откако ќе ги имате, оставете ја да се олади со кликнување на тортата што се појавува на белата плута.

Растопете го млечното чоколадо во друг контејнер и откако ќе се исуши првиот слој на „зелено чоколадо“, повторно поминете ги пуканите торти низ млечното чоколадо. Немојте да ги влажите цели бидејќи тоа ќе биде главата на нашиот Франкенштајн. Оставете го повторно да се исуши, а потоа со помош на четка украсете да ставите очи и лузни.

2. Мали лилјаци

Ставете неколку тенки парчиња чоколадо на страните на пукањето на тортите, кои ќе бидат крилјата на нашите лилјаци. Откако ќе ги имате, нежно превртете го колачот да се појави низ растопеното млечно чоколадо. Оставете ги да се исушат и ставете ги очите.

3. Черепи

Потопете ги пукачките торти во растопено бело чоколадо. Оставете ги да се исушат и со помош на чепкалка за заби или четка, насликајте ги очите и устата.

4. Смешни вампири

Следете ги истите чекори како и со Франкенштајн, но наместо зелено чоколадо, првиот слој е бело чоколадо. Оставете го да се исуши и нанесете второ веднаш на поп-тортата со млечно чоколадо. Оставете го повторно да се исуши и на крај украсете со помош на четка или чепкалка за заби.

5. Мумии

Поминете ги торпите од белото чоколадо и оставете ги да се исушат откако ќе бидат целосно покриени. Наполнете торба за пециво со мала млазница со бело чоколадо течност и откако ќе ја исушиме сувата торта, украсете ја наоколу со мали ленти. Оставете ги повторно да се исушат и на крај украсете ги очите со чепкалка за заби и млечно чоколадо.

Што мислите за нашите идеи?


Откријте други рецепти на: Празници и посебни денови, Оригинални десерти, Десерти за деца, Рецепти за Ноќта на вештерките

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.