Гратин пилешки гради

Состојки

 • 4 пилешки гради без кожа, без коски
 • 1 модри патлиџани
 • тиквички или голем компир
 • 200 гр. печурки
 • 2 лажици презла
 • 50 гр. рендано сирење да се стопи
 • 1 чаша бешамел или сос од домати
 • сецкан пипер
 • свеж босилек
 • пилешка супа
 • бибер
 • масло и сол

Со пилешки гради имаме многу добиток кога децата јадат месо. Тие се чисти, нежни и без коски и кожи. Ако тие се веќе ау ​​гратин, многу подобро. Растопеното и препечено сирење е една од кулинарските преференции на најмалите. За понатамошно збогатување на садот, додадовме малку зеленчук помеѓу гратанот.

Подготовка: 1. Излупете го и исечете го избраниот зеленчук на тенки парчиња и испржете го во тава со масло и сол додека не омекне. Истото го правиме и со печурките.

2. Ги вариме градите во вода или супа со сол и бибер додека не се сварат добро. Потоа лесно ги кафеаваме во тава со масло од двете страни и повторно ги зачинуваме.

3. Ги ставаме градите во сад за печење и ги покриваме со зеленчук, босилек и малку исецкани власец. Покријте со бешамел или сос од домати и рендано сирење измешано со лебот и гратанот додека површината не стане златна.

Слика: Демимама

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Слика на зачувување на Марија Гонзалес Еспиноза dijo

  многу лесно!!! Еве јадење со многу хранливи материи што со две варијации, помек со сос од домати во случај да ја задржиме линијата или бешамел, овие идеи се она што ни се допаѓа и варијацијата на компирот е друга одлична идеја,