Bucatini alla versuviana

Тестенини со домат

Имињата на различните видови тестенини изгледаат комплицирани, но, ако ги преведеме, тие имаат сета смисла на светот. Денешните тестенини се викаат букатини едноставно затоа што Буцо е дупка. Тие се всушност како дебели шпагети, но со дупка во центарот.

Ќе ги подготвиме на Версувијана, со вкусен сос од домати кој ќе го имаме готов за 20-тина минути.

Првото нешто што ќе направиме е да ги готвиме тестенините. Додека водата врие и потоа го извршуваме готвењето можеме да го подготвиме нашиот вкусен домашен сос.

Bucatini alla versuviana
Вкусен рецепт за тестенини со домашен сос од домати.
Автор:
Кујна соба: италијански
Тип рецепт: Тестенини
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 30 гр масло
 • Каранфилче со лук 1
 • 1 чили
 • 400 гр пастати
 • 1 нотка на сол
 • 360 гр букатини
 • 60 гр црни маслинки
 • 20 гр каперси
 • Сушен оригано
Подготовка
 1. Ставаме вода да зоврие во тенџере.
 2. Додека водата врие, чешнето лук го сечкаме.
 3. Испржете го во тава, со малку маслиново масло и чили.
 4. Кога ќе порумени, додадете ги пастата, сол и бибер.
 5. Оставете го сосот да се готви околу 15 минути.
 6. Во меѓувреме, кога водата ќе зоврие, варете ги букатините за времето наведено на пакувањето.
 7. Ги подготвуваме маслинките и каперсите, отстранувајќи ја нивната конзерванс течност.
 8. Во сосот од домати додадете ги маслинките и каперсите.
 9. Додадете го ориганото и варете уште 5 минути.
 10. Кога тестенините ќе се сварат, малку исцедете ги.
 11. Тестенините ги сервираме со сос од домати.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 350

Повеќе информации - Седум совети за готвење тестенини, како се прават во Италија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.