Кристостолен, германско божиќно слатко

Божиќ се слави и во остатокот од светот со традиционални слатки и десерти. Покрај јадењето марципан, половорни и нугат, овие забави може да се обидеме да ги направиме и а Кристостолен.

Оваа типична германска торта е еден вид леб исполнет со суво овошје што се служи како десерт за Божиќ, па дури и за време на Адвент. Правено правилно, неговиот облик треба да нè потсетува на новороденчето Бебе Исус, завиткано во облеката што се навива. Ова е причината зошто Кристостолен е покриен со шеќер од глазура и има издолжена форма.

Состојки: 375 гр. брашно за пециво, 100 мл. млеко, 40 гр. свеж квасец, 50 гр. шеќер, 175 гр. путер, 2 јајца, 300 гр. суво грозје, 100 мл. ракија или рум, 75 гр. сецкани ореви, кора од кожа од 1 лимон и 1 портокал, шеќер за шеќер, малку сол

Подготовка: Започнуваме со мешање на брашното со распаднатиот свеж квасец, топлото млеко и лажичка шеќер. Ја отстрануваме оваа маса и оставаме да ферментира 15 минути на затворено место (фиока, микробранова печка или рерна). Во исто време, ние ќе маринираме суво грозје во алкохол.

После време додаваме остаток од шеќер, сол, рендани решетки, јајца и омекнат путер. Ние месиме сè многу добро додека не добиеме хомогена паста, во тој момент ќе ги додадеме исцедените суво грозје и сувото овошје. Измешајте и оставете го тестото да ферментира во покриен сад на истото место претходно додека не се зголеми двојно волуменот.

Откако ќе истече времето на кревање, го растегнуваме тестото за да формираме квадрат. Тестото го свиткаме на себе. Со рацете го обликуваме тестото како да е трупец или багета за леб. Повторно се враќаме за да дозволиме покриеното тесто да го удвои својот волумен.

Кога ќе нарасне, веќе можеме да го ставиме ролниот тесто на плех обложен со специјална хартија и да го испечеме христостолот на околу 175 степени околу 40 минути или така. По времето на печење, проверуваме дали е златно и зготвено внатре со игла и го тргаме. Уште жешко, го шириме со малку стопен путер. Оставаме да се олади на решетка и на крај го посипуваме со шеќер од глазура.

Слика: Најдобри рецепти за десерти

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.