Cupогурт и колачи со јагоди, сладок Валентин

Состојки

 • За масата
 • 1 јогурт од јагода
 • 2 HUEVOS
 • 200 гр. брашно за пециво
 • 8 гр. или половина кесичка прашок за пециво
 • 100 гр. путер
 • 150 гр. на шеќер
 • За замрзнување
 • 120 гр. путер
 • капки арома на ванила
 • 2 лажици млеко
 • 220 гр. шеќер за шеќер
 • 2 лажици џем или пире од јагоди

За да ги направиме овие cupcakes на Валентин, ќе се одлучиме за едноставното. Useе користиме основни состојки кои можеме лесно да ги најдеме. За да ги украсите во романтичен режим, само црвената боја на замрзнување од јагода и самиот плод.

Подготовка

 1. Ние почнавме правење тесто за колачи. За да го направите ова, ние го мешаме путерот со шеќерот во голема чинија додека целата не стане бела и кремаста. Тогаш ти ги додаваме јајцата едно по едно, бидејќи се интегрирани во тестото, а потоа и јогуртот од јагоди.
 2. Измешајте го брашното со квасец во друг контејнер, а потоа и Ние додаваме малку по малку во тестото со помош на цедилка. Кога ќе се врзат сите состојки, додадете екстракт од ванила и наполнете ги калапите со добиеното тесто.
 3. Ние ги готвиме колачите во загреана рерна на 180 степени и околу 20 минути. Кога ќе вметнеме чепкалка за заби во тестото и излезе чисто, можеме да ги тргнеме колачите од рерна и да ги оставиме да се оладат на решетка.
 4. Ние се подготвуваме додека замрзнување. Измешајте го путерот со половина шеќер со глазура. Кога ќе добиеме крем, малку по малку го додаваме остатокот од шеќерот заедно со две лажици млеко и неколку капки арома на ванила. За да му дадеме боја и вкус, го додаваме џемот во тестото.
 5. Ние ги украсуваме ладните торта со замрзнување на јагода.

Слика: Стефананднат

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Корнехо dijo

  приближно, колкава е мерката (грамови, чаши) на јогуртот и колку дава?

  1.    Алберто Рубио dijo

   @ facebook-624417830: disqus Јогурт е околу половина чаша од 250 ml. и тежи 125 грама. Прави 6-8 печива.

   1.    Нереа dijo

    Извини, во состојките става 170мл млеко што подоцна не гледам дека се користи освен 2 лажици ... дали е добро?
    И уште нешто на жезлата додавате арома?
    Ви благодариме!

    1.    Асен Хименез dijo

     Здраво Нереа,
     Да, тоа е само две лажици. Во моментов го коригирам.
     Прегратка