Рокфорт опстојува со удар на рерната

Состојки

 • 3 ендиви
 • 250 гр. на бешамел
 • 100 гр. со рокфор
 • излупени девет
 • магдонос
 • Каранфилче со лук 1
 • маслиново масло или путер
 • бибер
 • сол

Обично уживаме во ендиси во салата и облечени со Рокфор. Неговиот горчлив вкус многу добро се балансира со силното и солено сирење. Освен студ, можеме да уживаме и во ентивите со топол рокофор, гратирај ги.

Подготовка:

1. Загрејте го бешамелот во тенџере без да зоврие и додадете го распаднатото рокофор сирење за добро да се поврзе.

2. Ние ја загреваме рерната на околу 200 степени. Во меѓувреме, ги исекуваме ендивите на половина, ги миеме и убаво ги сушиме со кујнска хартија. Ние ги ставаме endives во сад за печење. Ние ги навлажнуваме со посипување на маслиново масло и зачинуваме. Ги печеме ендивите околу 10 минути.

3. Направете каша или мелено месо со ореви, магдонос и излупено чешне лук.

4. Врз ендивите ставаме бешамел со рокофор и ја додаваме смесата со ореви. Ги редиме ендивите уште толку минути.

Слика: Птитмарче

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тереза dijo

  Многу добро и изгледаат многу лесни, благодарам на илјада !!!!

  1.    Ирине Аркас dijo

   Благодарам Тереза! ;)