Потопете ги во млеко, десерти за цел живот

Состојки

 • 1 л. полномасно млеко (свежо ако е можно)
 • 4 HUEVOS
 • 200-300 гр. трошки од леб
 • 1 стапче цимет
 • кора од 1 лимон
 • маслиново масло за пржење
 • 250 гр. на шеќер
 • 1 чаша анасон (може да се замени со семе од анасон или Маталахава)

Го започнавме месецот ноември славејќи го Денот на сите светци и со малку мамурлак ноќта на Ноќта на вештерките. Дали ќе се усогласиме со домашен десерт? Екстремадура репапалос, типично за долината Јерте, се еден вид прженици за леб натопени во млеко. Неговиот вкус е многу сличен на оној на бабите со десерти со вкус на лимон, цимет и анасон.

Подготовка: 1. Измешајте ги лебните трошки, со јајцата, вметнати една по една, и чашата анасон. Откако ќе имаме сè добро измешано, го пржиме на изобилство масло во форма на прженици.

2. Во тенџере, варете го млекото, со цимет, шеќер и
кора од лимон. Кога ќе зоврие неколку минути, додадете ги топчињата леб и оставете ги да се варат околу 5 минути.

3. Оставете да се излади, прво отстранувајќи ги лимонот и циметот.

Слика: Кујна

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мерче Гарсија dijo

  Хм, изгледаат вкусно, сигурно е еден од оние десерти што со само арома ви враќаат многу убави спомени. Благодарам

 2.   Ремедиос Сантана Масеро dijo

  Овие екстремадурански бухти треба да си ги цицаат прстите, ти кажува жена од Екстремадуран која ги има направено и изедено многу беци, пробај и нема да жали