Јаболко торта во микробранова, од друго овошје?

Состојки

 • 2 HUEVOS
 • 10 лажици шеќер
 • 80 грама Од брашно
 • 60 грама пченкарен скроб
 • 2 јаболка
 • 1 природен јогурт
 • 1/2 плик од прашок за пециво
 • 50 мл. стопен маргарин
 • Цимет или друг зачин по вкус

Многу побрзо од рерната, колачите се подготвуваат во микробранова печка. Времето е пари и затоа си дозволуваме да направиме рецепт за пециво во овој чудесен апарат. Beе биде доволно да ги измешате состојките на тестото, исечете го јаболкото по ваш вкус и печете. Секако дека можете да изберете друго овошје за да ја наполните тортата. Кои претпочитаат?

Подготовка

Прво, енергично ги победиме јајцата со шеќерот додека не станат кремасти. Потоа ги додаваме стопениот путер, јогуртот и двете брашно со квасецот. Ние добро се мешаме.

Јаболките ги сечеме на мали парчиња и ги додаваме заедно со зачините во тестото за торта.

Го ставаме тестото во калап погоден за микробранова печка и готвиме околу 6 минути (во зависност од ватите на вашата микробранова печка) на средно висока моќност или додека не боцкаме со чепкалка за заби и тортата не излезе сува. Оставаме да одмори некое време во микробранова печка пред да ја отстраниме тортата. Потоа го оставаме да се олади и растопуваме.

Слика: Киченделсол

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ann dijo

  Имам едно прашање: дали сте користеле скара или само микробранова печка? Јас го велам тоа затоа што јас само го сторив тоа и моето е јасно од сè.

  1.    Алберто Рубио dijo

   Можеме да ја искористиме микробрановата печка во комбинација со скарата доколку вашата ваша ви признае, ако не можете да ја наздравите малку со скара само внимавајќи тортата да не се исуши.

 2.   Софи dijo

  Само што го ставив во микробранова печка и не знам дали ќе работи без млеко, но мислам дека ќе успее.