Дукан торта, можете да додадете вкусови

Состојки

 • 5 белците од јајца
 • 8 лажици овесни трици
 • 4 лажици пченични трици
 • 8 лажици млеко во прав
 • 1 кесичка прашок за пециво (16 гр.)
 • течен или засладувач во прав (по вкус и според производителот)
 • 3 лажици 0% изматено сирење или, ако не успеете во тоа, обезмастен природен јогурт

Диетата Дукан не е многу пожртвувана ако можеме да си го дозволиме „луксузот“ да можеме да појадуваме или да грицкаме парче торта. Овој рецепт варира од оригиналот во отсуство на жолчки, брашно и шеќер. Едноставната пандишпан Дукан има зачувано, така ако сте аверзивни кон неговиот вкус, можете да додадете малку арома на пандишпанот како на пр растворливо кафе, На обезмастено какао во прав или зачини како цимет, ванила или кора од лимон.

Подготовка: 1. Прво ги победивме белките со рачните шипки додека не се пенат, но без всушност да ги монтираме.

2. Од друга страна, измешајте ги пченичните трици и овесот со млеко во прав и квасец. Го додаваме засладувачот и сирењето и формираме паста.

3. Ние ги мешаме белките со овој препарат и го истураме ова тесто во калап обложен со нелеплива хартија. Колачот го ставаме во загреана рерна на 180 степени 30 или 40 минути. Ние го ладиме на решетката.

Слика: Лабелавита

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ехи07 dijo

  засладувачот во прав не е погоден за готвење, тој мора да биде течен.

  1.    пиларна гарсија dijo

   Постои и засладувач погоден за готвење. Побарајте го во супер.
   однос на

 2.   Викторија Риверо Родригез dijo

  ништо друго не ми кажувај!

 3.   Мери Ни dijo

  Ги направив колачите и многу други рецепти и NI DE COÑA изгледаат како оние на фотографиите. Ниту, тие знаат слично. И за евиденција, мене ми е лошо да правам кекси.

 4.   Рецепт - Рецепти за деца и возрасни dijo

  Здраво Марија! Кои рецепти сте ги подготвиле?