Колачиња од Марија, домашен рецепт

Можеби е тешко да се добие изгледот на колачињата од пазарот, но сигурно тие имаат многу побогат вкус. Овие колачиња „Марија“ имаат вкусен вкус на путер и го имаат многу крцкава текстура. Направете ги и кажете ни како излегоа.

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 150 гр. путер
 • 100 гр. бел шеќер
 • 50 гр. кафеав шеќер
 • 1 XL јајце
 • врвот на ножот за прашок за пециво
 • малку млеко

Подготовка

 1. Го ставаме брашното, го комбинираме со квасецот, и го додаваме путерот исецкан, малку мек, двата вида шеќер и јајцето. Ние се мешаме со рацете.
 2. Откако овие состојки ќе се измешаат добро, го додаваме млекото малку по малку за да постигнеме фино, но полно тело.
 3. Ние го расукуваме тестото на маса со малку попрскано брашно за да биде дебело како монети од две евра. Ние ги исекуваме колачињата со кружен секач за колачиња. Декоративните мотиви на овие колачиња можеме да ги практикуваме доколку добиеме соодветен калап или тампон.
 4. Ги ставаме на плех покриен со нелеплива хартија и ги печеме на 180 степени околу 18 минути за да заруменат. Letе ги оставиме да се оладат со хартијата на решетката.

Тежина на пакет колачиња „Марија“

Пакетите за колачиња „Марија“ обично доаѓаат по четири. Четири пакувања споени со пластична фолија што е многу поудобно. На овој начин, можеме да го отстраниме секој пакет поединечно, без да ги отвориме другите. Секој од нив тежи 200 грама. Што сме пред 800 грама ако зборуваме за целиот производ што го купуваме. Бидејќи како што добро знаете, тие не можат да се купат поединечно. Иако е подобро на овој начин, затоа што брзо ќе снемавме.

Нутриционистички информации Марија колачиња

Колачиња од Марија  

Бидејќи сакаме да ја контролираме својата тежина и здравје, вреди да се знае што стои зад колачињата „Марија“. Сигурно дома секогаш ви велеле дека се едни од поздрави десерти. Па, тие не се многу погрешни.

Придонес по порција: Ако сакате само колаче за Марија, тогаш мора да знаете дека ќе има 27 kcal. 0,5 g протеини и 4,7 g јаглехидрати. Но, можеме да додадеме и дека содржи 7,06 мг калциум, 0,12 мг железо или 1,50 мг магнезиум.

 На 100 гр Со колаче
Енергетска вредност 440 kcal 27 kcal
Масти 10,5 гр 0,7 гр
Јаглехидрати 77 гр 4,7 гр
Од кои шеќери 24 гр 1,5 гр
влакна 2,1 гр 0,1 гр
Протеини 7,6 гр 0,5 гр
Сал 0,83 гр 0,05 гр

Придонес на 100 гр: Без сомнение, кога зборуваме за 100 грама, мислиме на половина пакет колачиња Марија. Промената и на калориите и на останатите придонеси има доста разлика. Сепак, мора да се каже дека кога се земаат на појадок, во мала количина и без дополнителни додатоци во форма на џемови или какао, тоа е совршен извор на енергија за почеток на денот.

Рецепти со колачиња од Марија

Домашен рецепт за сладолед со колачиња Марија

Постојат многу рецепти со колачиња за Марија што ги имаме на располагање. Несомнено, кога ќе помислиме на ефтин, лесен десерт кој го сака целото семејство, тие ќе ни паднат на ум. Без сомнение, ќе оставиме само да се занесуваме од вообичаените рецепти и оние што имаат малку фантазија за да го постигнат тој совршен конечен резултат.

Да му се даде на непцето традиција, ништо како подготовка на некои Колачи со колачиња Марија.

Тие се многу едноставни за правење бидејќи со две колачиња „Марија“ и една лажица крем меѓу нив, ќе добиеме сладок и многу апетитен сендвич што можете да го завршите со малку попрскан кокос. Се разбира т.н. цигански раце со колачиња од Марија, тие се секогаш традиција. Можете да ги надополните со крем за пециво или со друг направен од јајце и путер. Сега само треба да ја обликувате циганската рака, ставајќи ја комбинација на бисквити, крем и бисквити. За да завршите, можете да стопите темно чоколадо и ќе го измешате со вас и ќе го измешате со иста количина на течна павлака. Парчиња слатки или захаросани цреши и кокос може да завршат десерт како овој.

Се разбира, колачињата Марија не мора секогаш да се гледаат во десерти. Понекогаш тие можат да се насетат по нивниот импресивен вкус. Еден од рецептите што секогаш триумфира е Сладолед од колачиња Марија. Совршен рецепт кој е најекономичен бидејќи има состојки како јајце, крем или млеко.

Што ако добиеме желба? Иако тие се многу брзи рецепти, јасно е дека кога копнееме за нешто, тоа мора да биде уште побрзо. Ние ви предлагаме а Десерт со колачиња Марија во микробранова печка. За да го направите ова, треба да победите 12 колачиња на Марија со 3 јајца, чаша шеќер и две млеко. Во некои чаши или индивидуални контејнери кои служат за микробранова печка, додаваме малку течна карамела и после неа, нашата мешавина. Го ставаме во микробранова печка и за околу 9 минути, ќе ги имаме подготвени. Getе се фатиме за работа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Крис М. dijo

  Здраво, мислам дека е многу добар рецепт, но ве молам, колку млеко ??? Замислувам дека е важно тестото да не стане меко ако се додаде многу или премногу тврдо ако се додаде малку.
  БЛАГОДАРНОСТ

 2.   Марибит фаби dijo

  Крис М гледате дека не ви лепи за прсти, малку манипулирате со него, но брзо ставете го прстот и ако излезе сув, подготвен!

 3.   Emily dijo

  Дали млеко е течно или прашок?

  1.    Ангела Виларехо dijo

   Течност :)

 4.   Lorena dijo

  Здраво, колку колачиња излегуваат помалку или повеќе? Како да ги задржиме и колку траат? Ви благодарам

  1.    ирен.аркас dijo

   Здраво Лорена,

   Со овие количини ќе добиете како 40 или 60 колачиња во зависност од големината и дебелината што ќе им ги дадете. Препорачувам да започнете да правите половина од состојките. Можете да ги чувате во метални кутии, пластични кеси или капаци, но само кога ќе се оладат целосно, добро? Ако не, тие ќе бидат меки. Ви благодариме што ни пишавте!

 5.   Марија dijo

  Овој рецепт навистина ми се допадна и го подготвив и беше извонреден

  1.    Melany dijo

   Здраво. Може ли да ги објавите количините на состојките? Би сакал да ги подготвам. Благодарам

   1.    Ирине Аркас dijo

    Здраво Мелани, износите се објавуваат повторно. При промена на визуелниот изглед на блогот тие беа скриени, но тоа е решено :) Ви благодариме за предупредувањето!

 6.   ЕДУРН dijo

  Здраво, каде ја ставате количината на состојки да се стават? Секако дека го става некаде, но јас не го гледам тоа. Ви благодарам

  1.    Ирине Аркас dijo

   износите веќе се објавени повторно. При промена на визуелниот изглед на блогот тие беа скриени, но тоа е решено :) Ви благодариме за предупредувањето!

 7.   Јохана dijo

  Здраво!! Многу ме интересира овој рецепт, но не можам да ги најдам состојките !! Може ли да ми кажете кои се тие? Благодарам !!

  1.    Ирине Аркас dijo

   износите веќе се објавени повторно. При промена на визуелниот изглед на блогот тие беа скриени, но тоа е решено :) Ви благодариме за предупредувањето!

 8.   Евана дел Вилјар dijo

  Не можам да го добијам списокот со состојки :( Мислам дека е избришан или слично, би сакал да ги направам колачињата

  1.    Ирине Аркас dijo

   износите веќе се објавени повторно. При промена на визуелниот изглед на блогот тие беа скриени, но тоа е решено :) Ви благодариме за предупредувањето!

 9.   Клаудија Пелаез dijo

  Здраво!
  Не можам да ги видам количините на состојките во рецептот за колачиња „Марија“ ...
  Како можам да ги набавам? Може ли да ми ги испратите, ве молам?
  Ви благодарам многу однапред
  Денес е 1 март 2018 година

  1.    Ирине Аркас dijo

   износите веќе се објавени повторно. При промена на визуелниот изглед на блогот тие беа скриени, но тоа е решено :) Ви благодариме за предупредувањето!

 10.   Карен dijo

  Тие се идентични со добро познатата марка, вашите рецепти се многу убави. Ви благодариме што ги споделивте!
  Едно прашање: дали може да го заменам квасецот за Кралскиот прав?

  1.    Асен Хименез dijo

   Да, да, ние всушност го мислиме тој квасец.
   Прегратка