Модар патлиџани со леб

Модар патлиџани со леб

Денес ви покажувам како го подготвувам Модар патлиџани со леб, кои толку многу ни служат аперитивно Комо де придружба јадења од месо или риба. Истиот рецепт можете да го направите и со прстени од кромид и потоа дома ги нарекуваме „мелени лигњи“ бидејќи изгледаат како римски лигњи.

Seeе видите дека рецептот е многу едноставна, Треба само да ја земете точката во дебелината на масата на тестото, што не треба да биде премногу лесно, бидејќи во спротивно не се лепи на зеленчукот, ниту премногу густо за да не се направи топче. Можете исто така да додадете во тестото нотка на слатка пиперка, куркума или некој друг зачин што ви се допаѓа и може да додадете вкус и малку боја.

Модар патлиџани со леб
Придружете ги вашите месо и риба со овие вкусни модри патлиџани.
Автор:
Кујна соба: Шпански
Тип рецепт: Verduras
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 модри патлиџани
 • брашно
 • сода
 • сол
 • слатка пиперка, куркума ... (по избор)
 • Масло за пржење
Подготовка
 1. Исечете ги модрите патлиџани на не премногу дебели парчиња. Модар патлиџани со леб
 2. Солете ги парчињата модри патлиџани и оставете ги на сито. Оставете го да одмори половина час. Модар патлиџани со леб
 3. Додека имаме модри патлиџани во одводникот, подгответе го тестото.
 4. Во сад додадете околу 4 лажици брашно, сол и црвен пипер или куркума (ако сакате). Добро измешајте со вилушка. Модар патлиџани со леб
 5. Потоа додадете ја содата малку по малку и мешајте со вилушката додека не добиете хомогена паста, ниту премногу густа, ниту премногу лесна. Модар патлиџани со леб
 6. Поминете ги патлиџаните во вода и исушете ги со кујнска хартија.
 7. Потоа поминете ја секоја парче модар патлиџан низ пастата за тесто. Модар патлиџани со леб
 8. Протресете за да го отстраните вишокот и истурете во тава со многу врело масло. Модар патлиџани со леб
 9. Нека патлиџаните се готват од двете страни на среден оган додека не почнат да порумени. Модар патлиџани со леб
 10. Ставете го на чинија обложена со кујнска хартија за да апсорбира вишок масло и подготвена за сервирање! Модар патлиџани со леб

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.