Руска салата без компири

Руската салата без компири брзо се подготвува

Неволно за варен компир? Имаме замена за руската салата која е исто толку вкусна и содржи многу повеќе протеини (ракчиња, туна и јајце) од оригиналот.

Ние сме го сервирале во овие оригинали Крофни наменета за традиционалните морчиски морнари (останете во тек, бидејќи наскоро ќе биде објавен рецептот за морнарите).

Ако не можете да ги најдете овие крофни, послужете ги заедно пикос де пан или едноставно со тост леб.

Руска салата без компири
Руска салата, без компири, со повеќе протеини од оригиналната.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Салати
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 90 гр конзервирана туна или скуша (тежина еднаш исцедена)
 • 150 гр варени ракчиња
 • 4 HUEVOS
 • 70 гр мајонез
Подготовка
 1. Јајцата ги ставаме во тенџере со ладна вода. Го ставаме тенџерето на оган.
 2. Откако водата ќе почне да врие, почекајте 10 минути да се сварат добро. Кога ќе бидат подготвени, ги оставаме да се изладат во вода.
 3. Потоа ги лупиме и резервираме една или две жолчки за украсување.
 4. Исечете ги јајцата и преостанатите белки.
 5. Ние ги подготвуваме останатите состојки: исцедете ја скушата, измерете го мајонезот и, ако не се готват, гответе ракчиња.
 6. Во сецканото јајце додадете ги ракчињата и исцедената туна.
 7. Додадете мајонез и измешајте.
 8. Ставете го во фрижидер до времето на сервирање.
 9. Украсете со жолчка, туна и мајонез по вкус.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 230

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ali dijo

  Од каде се тие крофни, може ли да ми кажете од каде ги купувате?
  Кул е што нема компири.