Супа од француски кромид, многу сирење

Состојки

 • За 4 лица
 • 125 гр. путер
 • 6 големи бели кромид
 • 2 л. супа од месо
 • 1 нотка шеќер
 • 1 ловоров лист
 • 125 мл. бело вино
 • Свежа мајчина душица
 • 300 гр. маслено сирење, рендано или исечено
 • 6 парчиња рустикален леб
 • Пимиента
 • Сал
 • Нафта

Силно се сомневам дека кога децата ќе го видат тоа количина стопено сирење и преполн гратин не ставајте лажица во супа. Тогаш тие ниту ќе мразат кромид ниту пак ќе личат на Мафалда. Оригиналниот рецепт за француска супа препорачува конфит на многу тивок оган кромидот и потоа сварете го со истата грижа со супа неколку часа. На тој начин ќе добиеме многу вкусна супа.

Подготовка

Првото нешто е да го исечете кромидот во прстени. Следно, ги сотеме во тенџере со бран со путер и малку масло. Додадете малку шеќер и промешајте на тивок оган. Кога кромидот е мек и добие златна боја, додадете малку сол. Малку мешаме и додаваме супа од месо, ловоров лист, вино и мајчина душица. Ние се вариме некое време, така што алкохолот во виното малку испарува и супата малку се намалува. Ние ја пренесуваме супата во индивидуални садови од глина.

На секоја чинија додаваме парче леб и го покриваме со многу рендано или исечено сирење. Гратин додека не порумени сирењето и не се излее од контејнерот.

Слика: Бостонтравел

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.