Чизкејк и диња, ладна и без рерна

Состојки

 • 200 гр. колачиња
 • 100 гр. путер
 • 500 гр. месо од диња
 • 100 гр. на шеќер
 • 300 гр. бело сирење
 • 100 мл. млеко
 • 9 листови од желатин

Дали ви се допадна ладно сирење со лимон? Оваа диња се прави и без рерна, едноставно тепајќи и мешајќи ги состојките и чекајќи ги часовите во ладење. Подобро е изберете слатка и ароматична диња, така што тортата ќе излезе повеќе вкусна.

Подготовка: 1. Прво ја правиме основата на тортата. За да го направите ова, ги кршиме колачињата и ги мешаме со путерот додека не добиеме компактно и песочно тесто. Со овој препарат ја редиме основата на калапот што добро се притиска со прстите. Ние го носиме калапот во фрижидер.

2. Ние ја победивме дињата заедно со сирењето и шеќерот додека не добиеме хомогена крема.

3. Ги ставаме листовите од желатин да се впијат во ладна вода неколку минути додека не омекнат. Ги исцедуваме и ги раствораме во врелото млеко.

4. Истурете го млекото со желатин врз кремот од диња и сирење и повторно изматете.

5. Истурете го овој крем во калапот врз основа на бисквити и ставете го во фрижидер околу 4 часа за да го поставите колачот.

Слика: Лајвстронг

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел Рова dijo

  Многу добро : )