Алергија на јајца, како можам да заменам јајца во моите рецепти?

Секој пат кога ќе се сретнеме повеќе алергии кај најмалите во куќата, а јајцето е една од најалергичните намирници кај деца помеѓу 1 и 2 години, тоа е долг процес, но ако се направи полека и со помош на лекар, детето завршува со толерирање на оваа храна од возраста од 3.

Иако тоа не се случи или во случаи кога детето останува нетолерантно, Кои други опции ги имаме? Како можеме да го замениме јајцето во нашите рецепти? Денес ќе ви дадам неколку мали трикови за да можете да подготвите секаков вид јадење што има јајца, без јајца.

Како да го замените јајцето во тортиillaи

Иако пред малку ви објаснив чекор по чекор како да направите омлет од компир без јајце, можете да го замените јајцето за:

 • Агар-агар прав, кој има текстура слична на јајцето. Ставете ја оваа алга во млеко додека не зоврие, а потоа оставете ја да се излади со останатите состојки во калап во фрижидер околу 2 часа.
 • Лажица од брашно од наут со две лажици млеко, секогаш наздравувајќи го брашното претходно за да не биде сурово.
 • Лажица од Брашно од соја и две млеко.
 • Лажица од пченкарно брашно и две млеко.

Како да го замените јајцето во крепи

Заменете го со 100 гр брашно и 1/2 чаша пенлива вода. Измешајте го брашното со пенлива вода, внимавајте да не се појават грутки. Додадете малку сол ако крепот е солен и шеќер ако е сладок и лажица масло. Измешајте сè и оставете го да одмори додека ги додавате останатите состојки:

 • 1/2 чаша млеко
 • 1/2 чаша вода
 • 1/4 чаша маргарин, стопен
 • 1 чаша брашно
 • Сол или шеќер

Измешајте сè со помош на миксер додека не се изедначи, и оставете го тестото да одмори во фрижидер околу 30 минути.

Како да го замените јајцето во тестовите

Користете сок од портокал, поминувајќи го она што сакате да го премачкате со мешавина од вода, брашно и лебници.

Како да го замените јајцето во темпура

стави 3 чаши многу ладна вода и 100 гр просеано брашно.

Како да го замените јајцето во ќофтиња и хамбургери

Користете снегулки од овес натопени во вода и трошки од леб натопени во млеко. Додадете рендано јаболко, и пасиран компир или презла.

Како да го замените јајцето во колачи и колачиња

Наместо јајце, додадете а пире зрела банана заедно со остатокот од состојките. Тоа ќе му даде мекост, арома и волумен. Можете исто така да додадете рендано јаболко.

Во Речетин: Други рецепти без јајца

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.