Јајце бела торта со бело чоколадо

El Бисквит Денес, оној што го гледате на фотографијата, е направен со белки. Затоа има толку бела боја и затоа е исто така толку меки.

Ставивме некои капки бело чоколадо но можете да го прилагодите на вашите вкусови или на состојките што ги имате дома. Со парчиња црно чоколадо или со млечно чоколадо, тоа исто така ќе биде многу добро.

Следниот пат кога ќе направите а крем од крем и не знаеш што да правиш со јасен што ви преостана, запомнете го овој рецепт. Сигурно го сакате.

Јајце бела торта со бело чоколадо
Едноставна торта со која можеме да ги искористиме белките, што ни останаа од другите подготовки.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Закуска
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • Белото од 5 јајца (околу 160 гр.)
 • 160 гр брашно
 • 120гр шеќер
 • 90 гр блага маслиново масло
 • ½ плик од тип квасец Royal (8 g)
 • Капе бело чоколадо
Подготовка
 1. Во сад ги ставаме брашното, шеќерот и квасецот. Добро измешајте со лажица.
 2. Го додаваме маслиновото масло и повторно мешаме.
 3. Ние ги монтираме белките со прачки за мешалка или со процесор за храна. Ги додаваме во претходната мешавина и, нежно, сè интегрираме добро.
 4. Сега додадете бело чоколадо и повторно измешајте.
 5. Смесата ја ставаме во калап со дијаметар од околу 18 сантиметри кој претходно ќе го подмачкаме.
 6. Печете на 170º приближно 35 минути. Пред да го извадиме од рерна, ќе провериме со стапче за ражен дали е добро направено (ќе биде кога ќе го дупнеме центарот на тортата со стапот и стапот ќе излезе чист).
Нутриционистички информации по порција
Калории: 280

Повеќе информации - Крем за пециво, извонредни пломби за колачи


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.