Бисквирај јастог за специјална вечера

Состојки

 • 2 јастози излупени и сурови
 • Грст зелен грав или грашок
 • 1 млад кромид исечете го по должина на 4
 • 8 Аспарагус
 • 4 бебе моркови
 • Брашно
 • Пимиента
 • Сал
 • Состојки за сосот
 • 1 л риба супа
 • 3 кромити
 • 2 кромид
 • 1 чаша фино шери вино
 • 5 лажици домашен пржен домат
 • 1/2 чаша ракија
 • Сал

Како прва за вечера за некого на посебен ден, ова бисквис или бисквест јастог тоа е суптилност. Јастогот може да се замени за јастог и препорачливо е да се направи супа со школки. Како гарнир можете да ставите варен бел ориз. Добар апетит.

Подготовка

 1. Гответе го зеленчукот 5-6 минути во зовриена солена вода; поминавме низ студениот агау и се задржавме.
 2. Ние исецкаме секоја опашка од јастог на четири дела. Зачинете со сол и бибер и посипете со брашно.
 3. Во голем тенџере и испржете го јастогот со две лажици масло 1 минута.
 4. Ние распалуваме со ракијата, извадете од тавата и резервирајте.
 5. Во истиот саксија, ставаме сецкан кромид и кромид. Откако ќе биде транспарентно, го додаваме пржениот домат со фино вино. Оставете го да се готви додека не се намали за една третина и додадете го рибниот фонд. Гответе 30 минути, издробете и процедете. Зачинуваме по вкус.
 6. Тогаш додаваме зеленчук што го резервиравме заедно со јастогот. Сварете сè заедно 5 минути.
 7. Ние посипуваме со многу ситно сецкан тарагон и свежо мелен црн пипер. Ставете малку варен ориз на чинијата како гарнир.

Подготвени за вкус!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ана Ребека Васкез Алонзо dijo

  Многу добра супа, и највкусен јастог.
  Ви благодарам многу за рецептот.