Меко топло чоколадо, со кондензирано млеко

Состојки

 • 50 гр. млечно чоколадо
 • 50 гр. темно чоколадо
 • 250 мл. на вода
 • 125 мл. кондензирано млеко
 • 100 мл. шлаг
 • 500 мл. млеко
 • шеќер или повеќе чоколадо да се поправи

Ако моќниот вкус на типичното топло чоколадо не е светец на вашата приврзаност, ќе се обидеме да го намалиме со кондензирано млеко без губење на таа дебелина што ја карактеризира.

Подготовка:

1. Во тенџере ја загреваме водата со кондензирано млеко. Кога ќе ја достигне точката на вриење, намалете го огнот и оставете ја смесата да врие неколку минути.

2. Потоа го додаваме чоколадото и чекаме да се стопи.

3. Загрејте го млекото од друга страна и додадете го во кремот. Тргнеме од оган за да спречиме да зоврие млекото и, конечно, го додаваме кремот на собна температура.

4. Поправаме шеќер или количина на чоколадо ако сметаме дека е потребно.

Слика: Чефделујо

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.