Брзи и вкусни печени јаболка

Состојки

 • За 4 лица
 • 4 јаболка
 • 4 лажички кафеав шеќер
 • 4 стапчиња цимет
 • 4 лажици маргарин или путер

Тој е еден од наједноставните десерти, сакам да ги подготвувам со златни јаболка со малку маргарин или путер, кафеав шеќер и цимет.

Подготовка

Ние ги чистиме јаболката и го отстрануваме јадрото од него со помош на нож од уред за отстранување на јадра од јаболко.
Ја ставаме рерната да се загрева до 180 степени.

Вметнуваме во секое јаболко по една лажица маргарин или путер, така што да е точно во центарот, лажица кафеав шеќер и стапче цимет во секое јаболко.

Печиме на 180 степени 20 минути. После тоа време, ги вадиме јаболките од рерна и ги сосместуваме со свој сок.

Уживајте во нив!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.