Бадем торта: претворете го во десерт за забави

Состојки

 • 1/4 чаши брашно
 • 1/2 чаша гранулиран шеќер поделен на два дела
 • 1 лажица квасец
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 1 / 2 лажичка сол
 • 6 лажици несолен путер, ладен и исечен на мали парчиња
 • 1 лажица млеко
 • 1/4 чаши исечени бадеми
 • 1 чаша матеница

ова бисквит од бадеми Едноставно е да се направи и со неколку допири што ќе ви ги објасниме, може да стане одличен десерт за секоја свечена вечера на овие забави. Но за Придружете кафе, чаша млеко или чај за ужина или појадок величествено е Единственото нешто што ќе треба да го направиме е матеницата, што е тешко да се најде тука, но е многу лесно да се направи дома: додадете една лажичка оцет или лимон во чаша млеко и оставете да делува 5 минути. Не грижи се, млекото само ја менува состојбата, не станува лошо.

Подготовка

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Подмачкајте го тркалезниот плех за печење со масло и резерва.
 2. Во примател измешајте го брашното, 1/4 чаша плус 3 лажици шеќер, квасец, бикарбонат и сол. Додадете го путерот и матете додека смесата не личи на влажен песок или груба презла, со парчиња путер сè уште видливи. Со вклучен миксер или процесор за храна при мала брзина, додадете матеница и измешајте, но не премногу.
 3. Истурете го тестото во намастен плех за печење. Насликајте го горниот дел со млеко, користејќи четка. Посипете ги со преостанатиот шеќер и исечените бадеми.
 4. Спуштете ја рерната на 180ºС. Печете 20-25 минути или додека чепкалката или ножот вметнат во центарот не излезат чисти. Се лади целосно пред да се тргне од садот и да се сече на парчиња.
 5. За да го направите посебен десерт, можете да го претставите со лажичка сладолед од ванила додека е сè уште врел и неколку парчиња праска во сируп. Капете се со малку од сирупот за да се напие тортата.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.