Торта од диња, невидена овошна торта

Состојки

 • 1 зрела слатка диња (1.250 кг.)
 • 6 белците од јајца
 • малку сол
 • 4 жолчки од јајца
 • 50 мл. сок од ананас
 • 175 гр. Од брашно
 • 75 гр. на шеќер
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 85 гр. путер

Веќе посакуваме освежителни вкусови на овошје во нашите десерти. Дињата од типот Галија, мала и слатка, може да се најде во супермаркетот цела година, иако веќе има места каде што продаваат кожа од крастава жаба. Парфемот и сочноста на дињата придонесуваат за оваа торта вкусен вкус и мазна текстура. Самата диња и малку крем може да се користат за подготовка на вкусна торта без потреба да се прибегнува кон други состојки кои го убиваат карактеристичниот вкус на ова овошје.

Подготовка:

1. Монтираме белки од јајце додека не се вкочанат со малку сол и резерва.

2. Од дињата одвојуваме неколку топчиња за украсување и остатокот од месото го матиме заедно со сокот додека сè не биде добро смачкано.

3. Во сад ги мешаме просеаното брашно, шеќерот и квасецот.

4. Од друга страна, изматете го пирето од дињата, заедно со путерот и жолчките додека сè не се интегрира добро. Сега ја вметнуваме мешавината на брашно малку по малку без да престанеме да мешаме додека не добиеме тесто без грутки. На крај, додаваме белки од малку по малку и со обвивни движења со дрвена шпатула или лопата.

5. Истурете го тестото на калап и печете го на 200 степени, само со мал оган, еден час. Одмонтирајте веднаш и оставете да се излади на решетка.

6. За украсување на тортата ги ставаме топчињата диња.

Рецепт инспириран од сликата на Дезирвиентадос

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.