Експресна салата, со спанаќ, цвекло и сирење, меѓу другото.


Да дадеме пауза за долготрпената зелена салата и додадете во нашите салати лисја од спанаќ. Зошто? За различни меѓу другото и за количината на придобивки што ни ги носи спанаќот. На вреќи со спанаќ (многу пати се продаваат како „бебешки“ листови од спанаќ) тие се многу удобни затоа што се веќе измиени и ја одземаат таа кавга. Спанаќ, цвекло, кромид, ореви, суво грозје, сирење ... Дали заборавив нешто?

Состојки: вреќа со лисја спанаќ (веќе исчистена), 2 варени цвекло, 50 гр домати од цреша (по избор), 1 исечен кромид кромид, 1 грст ореви, 70 гр суво грозје без семе, 120 гр фета сирење или сирење Бургос. За облекување: екстра девствено масло, шери оцет, сол, шеќер.

Подготовка: отстранете го првиот слој и тенко исечете го пиперчето (вклучително и првиот дел од зелениот стебло). Ставаме лисја од спанаќ и во сад за салата. Ние ја исекуваме цвеклото на коцки или коцки (и доматите од цреша на половина или цели, ако сакаме да ги вклопиме) и ги додаваме во спанаќот. Следно ставаме ореви и суво грозје, и распаднато фета или бургос сирење (фетата обично доаѓа во коцки).

За преливот мешаме 3 лажици маслиново масло со една оцет. Потоа додаваме точка сол и додаваме нотка шеќер, за да се спротивстави на киселоста. Ние ја облекуваме салатата, добро се промешуваме и се храниме здраво.

Слика: cheeseyesplease

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.