Виолетова супа од брокула, вегетаријанска в Valentубена

Состојки

 • 1 виолетова брокула
 • 1 среден компир
 • 1 пурпурен кромид
 • 250 мл. на супа за готвење
 • 250 мл. кондензирано млеко
 • бела или розова пиперка
 • малку топла пиперка
 • 2 лажици јаболков оцет
 • маслиново масло
 • сол

Навикната на зелената брокула, виолетовата боја на една од неговите сорти ќе ни помогне да подготвиме крем од зеленчук што тоа ќе ни ги отвори стомаците на менито на нашите в Valentубени. Одличен предлог за вегетаријанска кујна.

Подготовка:

1. Исечете го исечениот кромид во тенџере или тава со маслиново масло и малку сол додека не се свари добро. Резервиравме.

2. Сварете ја брокулата одделена на гранчиња и сецканиот компир во солена вода. Кога зеленчукот е нежен, го тргаме од оган. Ние ја резервираме потребната супа и ги исцедуваме состојките.

3. Во тенџере измешајте ја брокулата, компирот, соениот кромид со малку од неговото масло, испареното млеко, чорбата и зачините по вкус, освен оцет. Добро ги победиме сите состојки додека не добиеме мазен крем, кој може да го процедиме доколку сметаме дека е потребно.

4. Сега додадете оцет. Ние го правиме тоа во ова време, така што бојата станува порозова. Зачинете со сол и бибер и послужете.

Слика: Ручек ручек

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.