Полнета торта со бисквити

исполнета торта со бисквити

 

Ова е една од оние колачи кои секогаш изгледаат добро, нежно и сочно. Секој го сака кога ќе го проба, па еве го рецептот за исполнета торта со бисквити за сите оние кои сакаат да го сторат тоа дома. Тоа е торта без никакви компликации и единствена особеност што ја има е тоа што не содржи брашно, бидејќи го заменуваме за мелени колачиња.

Колачињата за подготовка на рецептот се колачиња исполнети со чоколадо, тип колачиња Принсипе. Оваа торта може да се попрска со шеќер за глазура или да се прелие со чоколаден премаз и да се украси на поспецијален начин за роденден.

Полнета торта со бисквити
Подготвувањето на оваа торта нема компликации и секогаш е добро.
Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 300 гр. исполнети колачиња
 • 3 HUEVOS
 • 120 гр. на шеќер
 • 200 гр. млеко
 • 100 гр. сончогледово масло
 • 1 плик со квасец за печење
 • шеќер со шеќер или премаз од чоколадо или украс по вкус
Подготовка
 1. Исецкајте ги колачињата со процесор за храна или процесор додека не стават прав. Резерва
 2. Ставете шеќер и јајца во сад и матете ги со жица за матење додека не станат пени и бели. Полнета торта со бисквити1
 3. Додадете го млекото, маслото и квасецот и добро измешајте со жица за матење. Полнета торта со бисквити1
 4. На крај додадете ги исецканите колачиња што ги резервиравме и мешајте додека не добиеме хомогено тесто. Полнета торта со бисквити1
 5. Истурете го тестото во намастен и набрашнет калап или покриен со мрсна хартија. Полнета торта со бисквити1
 6. Ставете го во рерна загреана на 180ºС и печете 35-40 минути. Проверете со чепкалка за заби дали тортата е добро направена. Доколку е потребно, печете уште неколку минути (тоа ќе зависи од секоја рерна).
 7. Оставете го колачот да се излади и декорирајте по вкус пред да го консумирате. исполнета торта со бисквити

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.