летни трошки

Со овие летни трошки ќе го искористиме тврдиот леб што го имаме дома. Бидејќи не е сезона за грозје, ќе го послужиме со сливи.

Летни канелони

Летни канелони

Доколку сакате свеж рецепт, ви ги претставуваме овие летни канелони или кифлички од варена шунка со посебен фил. Расположи се!

Пита од баба

Традиционална емпанада, со различно домашно тесто и сочен фил. Идеално за прослави и за екскурзии.

Паштета од грав и сирење фета

Важи како почетник, а исто така и како придружба. Содржи, меѓу другите состојки, бел нанос, фета сирење и ароматични билки.

Варени крокети без путер

Одлични домашни рецепти, кремасти, полни со вкус и со многу месо. Ние ќе ги направиме со месо од коцид и децата ќе бидат воодушевени да ги јадат.

Модар патлиџани со леб

Модар патлиџани со леб

Денес ви покажувам како дома подготвувам матени патлиџани, кои ни служат и како аперитив и како придружба на ...

кнедли од спанаќ и туна

Кнедли од спанаќ и туна

Кнедлите може да се полнат со бесконечен број состојки, и слатки и солени. Денес ви предлагам да подготвите кнедли од спанаќ и туна.

Леб од куркума

Совршен леб од бриош за подготовка на здравици. Има јајце, путер и лажичка куркума што ќе додаде боја и вкус.

Чипови од артишок

Лесно предјадење кое ќе го обожавате ако сакате артишок. Лесно се подготвува и има помалку калории затоа што се прави во рерна.

Грелос со чили

Различен аперитив направен со малку зачинета зелена репка и на тост. Економски, оригинален и сезонски.

пушена муса од лосос

Пушена муса од лосос

Овој мус од чаден лосос е совршено мезе за специјални ручеци и вечери, особено божиќни. Ќе видиш…

Канапи од хумус

Се ближи Божиќ, а со тоа и главоболките да одлучат какви јадења да донесат на трпезата. САД

Печурки со домат и сланина

Ние ве учиме како да готвите печурки користејќи сок од природен домат. Сланината ќе му даде повеќе вкус на јадењето и ќе го направи уште поцелосно

Авокадо крем за солени тостови

Совршен крем од авокадо за правење тостови. Може да го придружувате со јајца, сирење, сардела, домати од цреша ... добро оди со сè.

Баба гануш или мутабал

Пробајте затоа што е вкусно. На здравици, на леб од пита, со грисини ... И тоа е малку калорично бидејќи основата на овие тестенини е печена модар патлиџан.

Мига со хоризо

Ние ве учиме како да ја подготвите традиционалната чинија трошки со хоризо: добар начин да го искористите лебот што ни остана дома.

Закуска од тиквички

Вкусна закуска од тиквички. Неговото крцкаво тесто и неговиот благ вкус ќе ги натераат вашите деца да заборават дека јадат зеленчук.

Скаморза со леб

Лесен, но успешен рецепт: сирење скаморза пането со оригинален допир на магдонос. Свежо направеното е извонредно јадење!

Торта со кисела туна

Направете тест: однесен на кој било семеен оброк, некој сигурно ќе ве праша за рецептот. Одличен е и исто така е лесен за правење.

Тапин од аспарагус

Оригинална солена торта од аспарагус со спектакуларен вкус. Има сланина, сирење, мед и бадеми ... и многу лесно се подготвува.

Крокети од пченка и ракчиња

Вкусни крокети направени со пченка, ракчиња и двојно тесто што ги прави супер крцкави. Совршен и неодолив за млади и стари.

Ракчиња од мантили

Тоа е посебен рецепт за изматени ракчиња, во форма на темпура, и станува многу едноставен, забавен начин…

Печени стапчиња моцарела

До вкусното клукање во рерна!! Овие печени стапчиња моцарела се совршени како предјадење пред секоја забавна вечера…

Пита со датум со сланина

Ќе ја искористиме класичната комбинација на урми и сланина за да подготвиме сочна емпанада. Ова ладно или топло мезе, исто така…