Квазимодо торта, има вкус на слава

Состојки

 • 1 кг. тесто за леб *
 • 250 гр. Од маслиново масло
 • 250 гр. на шеќер
 • 100 гр. пржени и мелени бадеми
 • 1 лажица цимет
 • кора од 1 лимон
 • грст сусам
 • грст семе од анасон или маталахава
 • * За тесто за леб:
 • 750 гр. јако брашно
 • 470 мл. на вода
 • 20 гр. цеден или свеж квасец
 • 15 гр. на сол

Вчера, понеделник на Квазимодо во Олвера (Кадиз), неговите жители подготвија домашна торта за уживање за време на аџилакот во Ермитаж на Нуестра Сењора де лос Ремедиос. Со векови, на вториот понеделник по Воскресението, Олверанос и се заблагодаруваа на Богородица за дождот и добрата жетва додека ја јадеа оваа торта што Вклучува типични состојки од колачи на баби како бадеми, масло или анасон.

Подготовка:

1. Најмалку два часа пред да започнете да ја правите тортата, направете тесто за леб. Прво во маслото пржиме сусам, анасон, кора од лимон и бадеми. Оставете да се излади целосно.

2. Ние ги мешаме состојките од тестото за леб додека не добиеме еластично тесто. Оставете го тестото да се одмори во контејнер покриен со крпа на топло место (35º) неколку часа или додека не се зголеми двојно волуменот.

3. Додадете го резервираното масло во тестото за леб. Кога сè е добро интегрирано, го шириме тестото и ги формираме колачите. Одозгора посипете со мешавина од шеќер, цимет и сусам.

4. Печете на 200 степени на хартија за печење околу 20-30 минути додека тортата не добие златно-кафеава боја.

Преку: Асопаипас

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.