Кнедли од сирење и месинг од јаболка Мезе или десерт?

Состојки

 • 8 кнедли нафора
 • 250 гр брашно
 • 70 мл вода
 • 100 мл масло
 • 1 поздравниот вода од цвет од портокал
 • За полнење:
 • 4 пипини јаболка
 • Шеќер
 • Јајце сирење
 • 1 јајце

Не би се осмелил да ги наречам десерт, иако може и да бидат, не само заради Јаболко слатко туку за сирењето тетила (сирењето се јадело како десерт во општества како вообичаениот француски јазик, а што е со колачите со сирење). Овие кнедли можат да бидат различно предјадење, или единствена закуска. Можете да ги посипете со шеќер од глазура (и веќе ставете цимет). Вие избирате.

Подготовка:

1. Излупете ги и исечете ги јаболките на мали парчиња. Ги ставаме во тенџере со малку вода и ги готвиме околу 20 минути.
Следно, ги смачкаме или поминуваме низ мелницата.

2. Ги враќаме јаболките во тенџере и ставаме ист обем шеќер како сос од јаболка на оган; Оставете го да се готви полека, вртејќи се од време на време, додека не се формира мармаладот.

3. Тргнеме во сад и ставете го во фрижидер во фрижидер 2 часа или додека не се намести.

4. Ставете парче сирење и друго парче јаболкова фаџа на секој диск од тесто.

5. Затворете ја, насликајте ја површината со изматено јајце за да заблеска и печете на 180 ° C 20 минути. Вкус топло или ладно.

Слики: идеална тежина; леб од родес

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Асун Лазаре Грандио dijo

  Јас ги направив пред некој ден со дуња и ореви и беа вкусни ...

 2.   Готвење со мини dijo

  Колку е гладен во ова време!