Колачиња со киноа, мака и чоколадо

Ако барате хранлива закуска без глутен имате среќа затоа што денес ќе направиме колачиња од киноа, мака и чоколадо. Едноставен рецепт што можете да го послужите со овошје или пијалоци.

Ако сте навикнале да правите колачиња дома, сигурно ќе имате пробано рецепти кои користат валани овес. Денес ги заменивме со снегулки од киноа кои се уште похранливи и без глутен.

Додадовме и вкусни состојки како на пр кокос, чоколадо и мака. Оваа последна состојка не е добро позната, но е моќен енергетски регулатор и хормонски регулатор, особено погоден за жени.

Колачиња со киноа, мака и чоколадо
Лесно се прави и е многу хранлива.
Автор:
Тип рецепт: Закуска
Порции: 22
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 јајце
 • 200 гр снегулки од киноа
 • 60гр кокосово масло, стопено
 • 60 гр рендан кокос
 • 50 сируп од агава
 • 15 гр прав мака
 • 100 гр темно чоколадо
Подготовка
 1. Јајцето го ставаме во голема чинија.
 2. Ние го победивме
 3. Додадете го стопеното, но не и жешкото масло од кокос и измешајте ги двете состојки.
 4. Следно го додаваме сирупот од агава и се мешаме повторно.
 5. Сега додаваме снегулки од киноа и рендан кокос.
 6. Измешајте со прачките и оставете ја смесата да одмори 5 минути. На овој начин снегулките ќе се навлажни и ќе бидат податливи.
 7. Искористуваме време да ја загрееме рерната на 150º.
 8. После време, додаваме мака.
 9. Отстранете ги прачките и измешајте со прстите, така што состојките се добро интегрирани.
 10. На крај го додаваме исецканото чоколадо и го интегрираме во тестото.
 11. Ние земаме порции од околу 20 - 25 грама. Ние правиме топка што ќе ја израмниме малку помеѓу дланките. Го ставаме колачето на плех за печење и повторуваме додека не завршиме со тестото.
 12. Ние го ставаме плехот со колачињата во рерна и ги готвиме помеѓу 15 и 18 минути или додека не почнат да порумени околу рабовите.
 13. Извадете го и оставете го да одмори неколку минути. Потоа ги ставаме на решетка додека не се изладат целосно.
 14. Во времето на сервирање можеме да ги придружуваме со млеко. Доколку сакате можете да користите пијалоци од зеленчук.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 100

Дали сакате да дознаете повеќе за колачињата киноа, мака и чоколадо?

El кокосово масло сè е полесно да се најде во супермаркетите. Кога е ладно, се зацврстува, но кога малку се загрева, се топи станува транспарентно.

Ако не можете да го најдете, можете да го замените со масло од макадамија и, во последниот случај, со стопен маргарин.

На снегулки од киноа Можете да ги најдете во продавници за здрава храна или специјализирани за диети без глутен. Можете да ги замените со снегулки од овесна каша, но проверете дали се без глутен.

El сируп од агава Може да го смените за мед со благ вкус, како што е цветот на портокалот. И, исто така, за сируп од ориз.

Како што ти реков претходно, мака во прав добро е затоа што дава многу енергија и исто така ги регулира хормоналните нарушувања за време на менструацијата и менопаузата. Можете исто така да го купите во продавници за здрава храна, билкари и преку Интернет. Иако ако не можете да го најдете, можете и без него.

Откако ќе се залади, можете да ги чувате колачињата во херметички затворен контејнер. Тие ќе ви траат до 1 недела.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.