Крем пита со јаболка

Десерт Денес има малку брашно и многу течност. Покрај тоа, ние ќе се обидеме да ставиме голема количина на manzana сецкан и, се разбира, малку цимет. Сето тоа ќе резултира со а кремаста пита, нежен и многу богат. 

Тестото што го добиваме може да се пече во мувлаширок и висок или, како во мојот случај, во два калапи. Ако го добиеме тој широк калап, ќе добиеме торта со поголема висина. Инаку, ако тестото го поделиме на два калапи, тие ќе бидат пониски, како оној што се гледа на фотографијата.

Ако барате пита со јаболка, но без лактоза, ви оставам врска со рецепт што е многу добар: Млечна пита со јаболка.

Крем пита со јаболка
Крем, нежен и торта со вкус на јаболко.
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Десерт
Порции: 12
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 3 HUEVOS
 • 150гр шеќер
 • 70 гр путер
 • 450гр млеко
 • ½ кесичка квасец (околу 8 g)
 • 120 гр брашно
 • 3 или 4 големи јаболка
Подготовка
 1. Во сад ги ставаме јајцата и шеќерот. Ние се монтираме со прачки.
 2. Излупете ги и исечкајте ги јаболките. Ние ја рендаме кората од лимон, испуштајќи ја на јаболката. Ние исто така додаваме сок.
 3. Додадете цимет.
 4. Ние го топиме путерот во микробранова печка (ќе бидат доволни 30 секунди) и го додаваме во претходната смеса.
 5. Го додаваме и млекото и добро се мешаме.
 6. На крај, додадете го брашното и квасецот, користејќи сито за да го просеете.
 7. Деликатно ги мешаме сите состојки. Резултатот е прилично течен, но вака треба да биде.
 8. Ние ја дистрибуираме смесата во една или две калапи, во зависност од големината. Користев еден со дијаметар од 26 сантиметри, но низок и повисок со дупка во центарот. Ако користите само една, тортата ќе биде повисока и исто толку кремаста и богата.
 9. Печете на 180 ° приближно 50 минути. По првите 30 минути ги покриваме колачите со алуминиумска фолија за да не изгори површината.
Сметки
Ако користиме еден калап, времето за печење може да достигне 1 час.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 235

Повеќе информации - Млечна пита со јаболка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.