Компир крем со зеленчук и сланина. Вкусно!

Состојки

 • 6 парчиња сланина
 • Моркови 3
 • 3 стебленца од целер, исечени на коцки
 • 6 цели мали компири
 • 1 литар пилешка супа
 • 3 лажици брашно
 • Чаша млеко 1
 • 125 мл течна павлака за готвење
 • малку сол
 • Црн пипер
 • Сецкан магдонос
 • Рендано сирење

Со студот, ќе започнеме да подготвуваме многу топли рецепти на пире и супи што ќе бидат одлични за ден за ден со нашите деца. Тие се многу едноставен начин да јадат зеленчук ненамерно Значи, не можете да ги пропуштите нашите компир крем со зеленчук што сме ги подготвиле за денес. Обрни внимание затоа што оди чекор по чекор како да се подготви.

Подготовка

Исечете ја сланината на коцки, а кога ќе ја поделите, ставете малку масло во тава и додадете ја сланината. Оставете го да порумени добро, и кога ќе заврши, ставете го на абсорбента хартија за да го извадите преостанатото масло и оставете го тоа масло од сланина да биде резервирано, бидејќи ќе го искористиме за да му дадеме посебен шмек на нашиот зеленчук.

Исецка на кромид, целер и морков, и откако ќе имате сè добро исецкано, вратете го маслото од сланина во тавата и испржете го зеленчукот. Гответе околу 8 минути додека не се готви добро. Зачинете со сол и црн пипер.

Откако ќе го добиете зеленчукот со ловокрак, излупете го компирот и исечете го на мали плоштади. Додадете ги во остатокот од зеленчукот и оставете ги да готват. П.печете околу 15 минути, додадете го брашното измешано со млекото, и оставете сè да готви уште 10 минути додека не заврши целиот зеленчук.

Истурете пилешка супа и доведете сè до вриење. Haveе треба да готвите околу 10 минути, сè додека не видите дека компирот станува мек.

Откако сè ќе се свари добро, префрлете ја смесата во мешалка и изблендирајте сè додека не забележиме дека нема грутки. Во тоа време, вратете ја целата содржина во тенџерето и промешајте. Оставете сè повторно да се загрее и додадете го кремот. Оставете сè да се врати на вриење уште 3 минути.

Додадете го сечканиот магдонос и резервирајте малку магдонос за гарнир.

Послужете го кремот во чинии украсени со магдонос, рендано сирење и крцкави парчиња сланина.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.