Крем од брокула и друг зеленчук

Состојки

 • 1 голема брокула
 • 1 cebolla
 • Каранфилче со лук 1
 • Стебленца на целер 2
 • 750 мл. на вода
 • 250 мл. млеко
 • бибер
 • бело сирење (коза, фета ...)
 • нафта
 • сол

Јулската книга за готвење ја започнуваме со ладна и здрава крема базирана на брокула и друг зеленчук, како што е целерот. За да ја зголемиме хранливата вредност на садот, можеме да додадеме распаднато меко сирење фета, коза или урда.

Подготовка:

1. Исечете го кромидот, целерот и лукот и соте ги во тенџере со масло
до тендер. Додадете ја сечканата брокула и варете уште неколку минути.

2. Истураме вода и чекаме брокулата да биде нежна. Тргнете го од оган и матете додека супата не добие кремаста и хомогена конзистентност. Зачинете со сол и црн пипер. Додадете го млекото во кремот и повторно матете.

3. Ставете го во фрижидер и послужете го со сечканото сирење.

Рецепт адаптиран од SavoirFaire

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.