Крем од тиква со печурки

Состојки

 • За 4 лица
 • 1 голема тиква
 • Сал
 • Каранфилче со лук од 2
 • Маслиново масло
 • 1 cebolla
 • Морско оревче
 • 100 гр свежо рендано пармезан
 • 500 мл супа од шунка или супа од пилешко
 • 350 гр избрани свежи печурки, сецкани
 • Прскање на течна павлака

Ако сте fanубител на крем од тикваWillе го обожавате овој што оди со печурки. Совршен е за семејни вечери, бидејќи е многу комплетен рецепт во кој ги искористуваме сезонските зеленчуци и печурки.

Подготовка

Ние ја чистиме и подготвуваме тиквата и ја пресекуваме на половина. Поминуваме свеж лук лук низ тиквата, така што вкусот останува импрегниран. Ние додаваме малку маслиново масло врз тиквата, и се печеме на 250 степени околу еден час.

Откако ќе помине тоа време, ја ставаме испечената тиква во тенџере со супа од шунка и кромид и нека се готви околу 20 минути.

Откако сè ќе се свари, и тиквата е мека, сè мешаме во блендер. Врз него ставаме малку пармезан и продолжуваме да мелеме.

Во тава ставаме малку маслиново масло со мелен лук и соте печурки.

Откако ќе ги свариме печурките, ги оставаме резервирани.

На чинија, го сервираме кремот од тиква, ставаме парчиња снегулки, прскање на течна павлака и одозгора ги ставаме печурките.

Едноставно вкусно!

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.